Wpis z mikrobloga

Ziemskie żywe organizmy są niesamowicie monotonne, wszystkie ich związki chemiczne oparte są o węgiel, po bokach wodór, azot lub tlen i zazwyczaj nic więcej. Jest tyle pierwiastków obecnych na Ziemi, a prawie nie są używane do czegoś konkretnego. Ok, jest trochę siarki, fosforu, żelaza etc ale to wciąż malutko. Mało tego, nawet człowiekowi nie udało się wytworzyć bardziej ambitnych związków (poza np. silikonem czy MMT), wszytko jest albo jakąś banalną solą albo czymś opartym na węglu. Dlaczego nie syntetyzujemy skomplikowanych związków chemicznych np. z krzemu skoro w tablicy Mendelejewa leży tak blisko węgla i ma podobne właściwości? Czy nie da się stworzyć innych niebanalnych związków bez udziału tego przeklętego węgla?
  • 7
@Xanthia: Jesteś pewna, że tylko jednej tony? W internetach piszą mi tak:

Kość udowa pęka wzdłuż dopiero pod działaniem siły około 7780 kg - skierowanej wzdłuż osi długiej. Kości ludzkie są najmniej odporne na wyginanie. Kość udowa łamie się przy obciążeniu poprzecznym równym około 380 kg
@anonim1133: Ale, byłam przekonana, że jednej tony jednak, hmmm.

Z innego źródła dowiedziałem się o wytrzymałości kości udowej będącej w granicach 1500 kg, nie wiem czy chodziło o ściskanie, czy rozciąganie - tak, czy siak te dane różnią się między sobą znacznie.