Wpis z mikrobloga

@chinskie_bajki: używam stali narzędziowej ncv1 (polskie oznaczenie, międzynarodowe to 80crv2) hartuje ją zgodnie ze sztuką na 59/60 hrc (sprawdzane wielokrotnie miedzy innymi na politechnice śląskiej), do tego każdy nóż jest hartowany selektywnie dzięki czemu zwiększa sie jego sprężystość przy zachowaniu twardej krawędzi tnącej. Nóz trzyma ostrość bardzo długo ( to zasługa ncv1 która bardzo powoli sie sciera gdyz jest stalą wykorzystywaną w piłach do drewna)
To tak na szybko. Jakbys
  • Odpowiedz
@Trollsky: Próbowałeś eksperymentować z innymi stalami, żeby otrzymać ostrze o twardości ~65 HRC? Czy odpuszczasz po hartowaniu selektywnym? Bo jak rozumiem, dzięki selektywnemu tylko ostrze pozostaje w strukturze martenzytycznej, a pozostała część noża to struktury o mniejszej twardości (perlityczne?), więc powątpiewam, czy odpuszczanie jest tutaj konieczne? W jaki sposób przeprowadzasz hartowanie selektywne?
  • Odpowiedz
@chinskie_bajki: Odpuszczanie zawsze jest niezbędne. Nigdy nie uległem kultowi wysokiego HRC, to droga donikąd. Po pierwsze krawędź tnąca staje sie wtedy bardzo krucha i delikatna, po drugie ostrzenie takiego noza to koszmar i w warunkach polowych jest to prawie niewykonalne. Okej, będzie mega ostry ale nóz terenowy mus tez byc wytrzymały. hartuje selektywnie tak jak na moich filmach to możesz rzucić okiem .
Tutaj masz test tej stali w moim
Trollsky - @chinskie_bajki: Odpuszczanie zawsze jest niezbędne. Nigdy nie uległem kul...
  • Odpowiedz
@Trollsky: Wygląda świetnie. W takim razie to 59/60 HRC to twardość po hartowaniu czy odpuszczaniu? Masz gdzieś może zdjęcia z mikrostruktur ostrza? Orientujesz się może, jaka jest grubość ostrza po wykonaniu czy raczej takie badanie nie ma sensu ze względu na ciągły proces ścierania się warstwy tnącej i jej ponownego ostrzenia?
  • Odpowiedz
napewno na przyszła zime sprawie sobie koze bo podlaczenie jej pod komin w kuzni to bedzie prosta sprawa , teraz mam farelke ale jak ja zalanczam to słysze jak licznik zaczyna sie obracac :)


@Trollsky: https://www.amazon.com/Kao-Body-Warm-Pad-Back/dp/B002NX2ZCS/ref=pd_sim_121_6?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B002NX2ZCS&pd_rd_r=DDR49QZDHDT143D2GPDR&pd_rd_w=wfJIs&pd_rd_wg=KPMti&psc=1&refRID=DDR49QZDHDT143D2GPDR
Nie wiem czy takie coś dostaniesz w Polsce, ale podejrzewam, że tak (sprowadzanie tego z Japonii byłoby nieopłacalne).
Bethesdasucks - > napewno na przyszła zime sprawie sobie koze bo podlaczenie jej pod ...
  • Odpowiedz
Cześć @Trollsky,
Robisz wspaniałą robotę i bardzo szanuję ale czy nie myślałeś może o tym ( nie potraktuj tego proszę jako krytyki ), że wszystkie Twoje noże to właściwie są identyczne tylko różnią się kolorami, lekko szerokością i lekko długością?
A mógłbyś robić najróżniaste, zakrzywione, z dziurami, miecze średniowieczne, miecze fantasy, noże survivalowo-antyrerystyczno-filmowe!
Przemyśl ten koncept ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#pozdrawiam
  • Odpowiedz
@KRSS: robie to co gra mi w duszy. Nie robie niczego wbrew sobiwe. To chyba klucz do bycia szczesliwym :) Wiem jak wazne jest dobre narzedzie jakim jest nóz w wyprawach górskich/szwedaczkach donikąd i dostarczam własnie takich narzedzi.
  • Odpowiedz