Wpis z mikrobloga

Słyszał ktoś coś o subicie? Czy to na prawdę takie rakotwórcze itp?

1. Kupiłem mieszkanie, w pokojach w miarę ładny parkiet - planowałem zostawić i wycyklinować
2. Ale budowlaniec, który robi u mnie inne rzeczy mówi: parkiet klejony subitem - to gówno z lat '60 i '70, które teraz jest zabronione. Ponoć wydziela benzopiren, rakotwórcze, niezdrowe itd. Radzi zdjąć, wyczyścić podłogę i położyć coś innego.
3. Szukam w google, ale większość źródeł na jakie trafiam to wypowiedzi parkieciarzy na forach (czyt. potencjalnie nieobiektywne).

Co zrobić? Rzeczywiście może być trujące, szczególnie po kilkudziesięciu latach? Ktoś trafił na jakieś rzetelne źródła albo wie jak można sprawdzić czy to wciąż wydziela szkodliwe substancje?
#remontujzwykopem #remont #chemia #dom #mieszkanie
  • 15
  • Odpowiedz
W latach osiemdziesiątych ZZG INCO produkowały lepik asfaltowy o nazwie handlowej Subit 83. Wyrób posiadał ocenę higieniczną Państwowego Zakładu Higieny, dopuszczającą jego stosowanie w budownictwie, pod warunkiem przestrzegania oddania pomieszczeń do użytkowania po okresie minimum 4 tygodni od zastosowania. Ograniczenie to wynikało z faktu, że zastosowanie subitu do przyklejenia parkietu powodowało występowanie przemijającego zanieczyszczenia powietrza węglowodorami aromatycznymi i alifatycznymi pochodzącymi z rozpuszczalnika (benzyna do lakierów C).

@adrian-walkowski: Chyba zdążyło wywietrzyć się
  • Odpowiedz
@adrian-walkowski: Teraz całkiem serio. Lotne składniki dlatego są lotne bo przechodzą do fazy gazowej. Innymi słowy nawet jak coś było to tego już nie ma. (To trochę tak jakbyś wylał sobie benzen który jest raktowórczy i w ogóle teraz nie wolno go prawie nigdzie używać - odparuje, wywietrzy się i nie ma.)
Biorąc pod uwagę, że mieszkanie ma z tego co mówisz 50 lat to możesz spać spokojnie. Więcej rakotwórczych rzeczy
  • Odpowiedz
@adrian-walkowski: Generalnie wygląda to brzydko :D

Co się miało uwolnić to się uwolniło.

@adrian-walkowski: "Że są szkodliwe niech świadczy fakt, że pył po mechanicznym usuwaniu z podkładów powinien być przekazywany do specjalnej utylizacji." Pierwszy art i już manipulacja. Przecież tak samo nie można spalać/utylizować mebli ze sklejki czy lakierowanych.
  • Odpowiedz
@janowski85: badałem temat. Nie będzie się trzymać. Zerwij ten subit - koszt ok. 35 złotych za metr kwadratowy. Dostaniesz czystą powierzchnię, którą zagruntujesz dwa razy i wylejesz wylewkę.
Jeśli wylejesz wylewkę na subit, to z czasem porozwarstwia się. No i subit jest potencjalnie rakotwórczy.
  • Odpowiedz