Wpis z mikrobloga

@pb-enz: bo się pomylisz i ustawisz pomiar prądu. bo masz #!$%@? miernik i jakieś zwarcie w nim wystąpi.
jak chcesz tak sprawdzić to lepiej drugą sondę przyłóż do czegoś przewodzącego w okolicy.
  • Odpowiedz
@Strigiformes czemu uważasz, że przy pomiarze napięcia nie płynie prąd? Wydaje mi się, że pomiar napięcia to włączenie w obwód dużego rezystora i pomiar czegoś tam.. Więc według mnie płynie prąd, tylko bardzo niewielki (dlatego dotknięcie ręką drugiego przewodu miernika nic nie powinno zrobić teoretycznie). Gdyby nie płyną żaden prąd to nie byłoby ograniczeń na zakresy pomiaru napięcia. Skomentujesz moje rozmyślenia? Mam rację? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@tfuj_pszyjaciel do grzejnika było w jednej 1V, w drugiej ~220V ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale mi się dłonie spociły (). Czy to że mieszkam na trzecim piętrze raduje mnie trochę przed porażeniem? W końcu zmierzone napięcie między fazą a podłogą wynosiło 7V, więc teoretycznie nie powinno mnie porazić gdybym stał na podłodze i włożył drut w fazę. Możesz się też
  • Odpowiedz
@pb-enz: Rezystancja wewnętrzna multimetru to zazwyczaj 10M ohm. Rezystancja człowieka to około 1k ohm. Prąd zawsze popłynie. Tylko znikomy. Podłoga słabo przewodzi, bo suche drewno lakierowane to prawie izolacja. Sciany też. Jednak jak dotkniesz fazy i przypadkowo grzejnika to popłynie prąd rażeniowy zdolny Cie zabić.
  • Odpowiedz