Wpis z mikrobloga

Hej #bojowkapiekarska patrzcie co mi wyskoczylo z piekarnika, a raczej z garnka zeliwnego. Dostalem takowy pod choinke wiec trzeba go bylo wyprobowac.

Na pierwszy ogien poszedl niezawodny drozdzak, ktorego zawsze pieke jak mam malo czasu. Garnek troche za maly do ilosci ciasta ale to byla pierwsza proba.

Powiem tak... nigdy jeszcze nie udalo mi sie osiagnac takiej chrupkosci skorki jak za pomoca tego garnka.

Polecal... Old_Postman.

#chwalesie
Pobierz OldPostman - Hej #bojowkapiekarska patrzcie co mi wyskoczylo z piekarnika, a raczej z...
źródło: comment_MmJ5JB6IlFT6YOc1Skxfsf7jypEiajgP.jpg
  • 20
@Old_Postman:

Zrobiłbyś video z produkcji chleba :)

Piekarzem czeladnikiem jestem ale nie siedzę w zawodzie od kilku lat i chciałbym sobie przypomnieć co i jak.

Na jakim stole ugniatasz chleb?
W jakiej temperaturze i ile czasu chleb siedzi w piekarniku ?

Rozumiem że najpierw robisz rozczyn/zaczyn i czekasz? ile?
@LowcaAndroidow: @niemaszkonta: @tptak:

Receptura na drożdżaka najprostsza na świecie. 600 g mąki pszennej (typ 650)
360 g wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki suchych drożdży

Wyrabiać 10-15 minut. Odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie "odgazować", uformować bochenek, przełożyć na oprószony mąką papier do pieczenia i odstawić na 45 minut. Po tym czasie przełożyć z papierem do nagrzanego garnka (250C). Zmniejszyć temperaturę do 220C i
@Old_Postman: odgazować w sensie nakłuć?

Czy po garowaniu (wyrośnięciu uformowanego bochenka) przy przenosinach do garnka nie psujesz tej gary? w sensie czy przenosiny nie powodują opadnięcia bochenka?

Nacinasz przed czy po wyrośnięciu ciasta?

Osobiście widziałbym ten chleb z ziarnami sezamu/dynii/słonecznik/mak/kminek.

Mąkę kupujesz w polskim sklepie? (chodzi o konkretny typ)
@Namarin: Odgazować czyli kilka razy nacisnąć pięścią albo palcami. Ja przed formowaniem bochenka do ostatniego wyrośnięcia składam go jeszcze "w koperte" aby zamknąć jak najwięcej powietrza.

Nacinam tuż przed wsadzeniem do piekarnika aby nacięcia się nie zasklepiły.

Mąkę pszenną kupuję angielską z Allisona (White Strong Bread Flour) a pełnoziarniste i razowe w polskich sklepach bo z angielskich mi nie wychodziło pieczywo jakie chciałem.
@Old_Postman: Dzięki za odpowiedzi :)

Pieczenie chleba to fajne pole do eksperymentów, trzeba mieć tylko czas i chęci :) do ostatniego chleba jaki piekłem (kilka lat temu) dodawałem dwie łyżki miodu płynnego (do ciasta). Był rewelacyjny.
@Namarin: garnka niczym nie smaruje ciasto kłade na papierze i w momencie gdy przychodzi czas na zdjęcie przykrywki wyjmuje również papier aby się dopiekł cały bochenek.

masz tutaj fajną instrukcję. Z tego przepisu piekłem. Dawno go już znalazłem i piekłem ten chleb bez garnka. No a teraz z garnkiem.

Przepis

@tptak: Może i tak. Spróbuję bez. W sumie to tylko do tego chleba dawałem cukier.
@Namarin: cukier można zastąpić niczym. Miód i słód to dla mnie składniki smakowe, cukier to odżywka dla żyjątek. Jak nie dodamy, zjedzą co innego. Zejdzie im troszkę dłużej, ale chleb na tym nie straci. Jeśli zaś damy im za mało czasu z cukrem, sami go będziemy żryć. Mało cukru jesz?
@tptak: Miód dodaję właśnie jako walor smakowy i tylko z tego względu go dodaję bo zmienia delikatnie posmak chleba.

Odpowiadając na twoje pytanie:

Tak, mało cukru jem, tylko tyle ile jest zawarte w produktach. Herbatę rzadko słodzę a jak już słodzę to xylitolem lub miodem.