Wpis z mikrobloga

Zaczynam grę Theodoro, chyba jedno z najłatwiejszych państw jedno-prowincjonalnych z racji tego, że od samego początku Moskwa jest do Ciebie przyjaźnie nastawiona i dzięki jej pomocy można zetrzeć Krym i inne państweka w drobny mak. Dlatego mam zamiar zmusić się do powolnej gry, może nie tyle nastawionej na RP, co założenie sobie jakichś konkretnych celów i dążenie do nich.

Cele początkowe:

- przejęcie krymu oraz wschodnich ziem ortodoksów
- dobicie wielkiej hordy i zagarnięcie paru ich ziem, żeby wyrównać granice
- utworzenie z kafy swojego centrum handlowego i zdominowanie handlu krymskiego
- uczynienie z Mantregi "instytucjonalnego rezerwatu Genui", dzięki czemu będę w stanie w miarę szybko zdobywać kolejne instytucje zaprowadzane w Europie.
- za pomocą idei religijnych wyplenić sunnizm z moich ziem oraz rozprzestrzenić kulturę gotycką na cały region krymu

Cele późniejsze:

- wyszarpać od Polsko-Litwy ziemie sąsiadujące z Morzem czarnym
- zdobycie sojuszy w Europie, które dadzą mi jakiekolwiek szanse w starciu z Osmanami
- doprowadzenie do sąsiedztwa z Osmanami i uczynienie z nich swojego głównego rywala
- jeśli sytuacja na to pozwoli, to zdobycie Unii Personalnej z Moskwą/Rosją, co jeśli dobrze pamiętam, kiedyś mi się udało

Cel ostateczny (mało prawdopodobny przy minimalnym nacisku na blobowanie): odzyskanie wszystkich ziem z kulturami Bizantyjskimi, a najlepiej zdobycie wszystkich "startowych" ziem Osmańskich i uczynienie Morza Czarnego wewnętrznym jeziorem Cesarstwa Theodorskiego.

#eu4
  • 6
@Dorogon: Na obecnym patchu najłatwiejszy start z OPM ma Albania. Skanderbeg, łatwy sojusz z Węgrami, Austrią i Polską (jeśli Ci ostatni nie mają problemów z pozostałymi), wspólna granica z Serbią/Bośnią.

Ale życzę powodzenia w osiągnięciu tych celów :)