Wpis z mikrobloga

Mircy Programiści, Frontendowcy, Backendowcy, i inne owce.
Planuję stworzyć serwis internetowy, robiący coś tam. Generalnie taki dość typowy, tzn. posiadający użyszkodników, którzy mają swoje konta, jakieś dodają treści, które widzą inni. Wszystko to pewnie siedzi w bazie danych, ma zajebiście błyszczący interfejs,"reaktywny" się chyba mówi teraz.
I jako że ja poszedłem ścieżką całkiem inną, na codzień grzebię w C++, dawno już przestałem być na bieżąco jak się strony buduje. Pamiętam jak pojawiło się PHP5 i dalej nic.
Może mi ktoś pomóc i opowiedzieć, jak teraz taki typowy serwis powstaje? Bo z tego co zauważyłem, bo modeli jest sporo. Od oldschoolu - całość w PHP, wiadomo HTML, trochę js. Zauważyłem też, że można zrobić wszystko w #javascript co jest dla mnie lekkim szokiem i nie bardzo umiem to sobie poukładać w główce.

Na razie wymyśliłem, że chyba ciągle nowocześnie, ale też w dość tradycyjny sposób byłoby tak, że po stronie serwera siedzi sobie PHP + jakiś framework ( #zendframework ?). Reszta to HTML5 + jakiś framework JS. Tylko, że tutaj jest tego dużo - angulary, reacty, itd.
Miałoby to sens? Chyba, że serio da się jakoś magicznie robić wszystko w js, wliczając autentykację użytkowników, kontakt z bazą danych, itd.

Ktoś coś podpowie? Albo jakąś książkę poda, która jest współczesna i dotyka tematu w sposób właśnie ogólny?

No i jeszcze jedno - bo z tego co zauważyłem, moda jest na single-page-app. No i fajne, ładne to nawet, tylko co wtedy z SEO? Kiedy wszystko się generuje na bieżąco, po stronie klienta?

#programowanie #javascript #php #pytaniedoeksperta
  • 7
@bonus: Nie ma dedlajnu, no ale powiedzmy że tak pół roku. Preferowałbym sam, tyle że zastanawiam się właśnie co trzeba zrobić, a czego można użyć. Bo zgaduję, że taki popularne rzeczy jak autentykacja, itd, są już w jakichś frameworkach ogarnięte.
@r3m0:
- Jeśli chodzi o pisanie wszystkiego w JS to fakt Node.js + JS
- SPA i SEO, są trzy rozwiązania, SSR (np. react, vue2), Prerender.io, chociaż generalne Google już wszystko sam ładnie indeksuje jeśli chodzi o SPA (nie wiem jak Bing ale też chyba nad tym pracują).
- SPA nie jest lekiem na wszystko, dużo zależy jakiego typu aplikacje chcesz tworzyć, ja zmarnowałem trochę czasu tworząc SPA, ostatecznie stwierdziłem, że
@bonus: ja tak czytam od dawna o lepsze wydajności node i nie kupuję tego. Niestety jedyne na co trafiam to porównanie jakiegoś rozwiązania non-io-blocking ze standardowymi pehapowymi frameworkami, które muszą odczytać pliki (zamiast z czymś w stylu ReactPHP). Coś polecisz do doczytania?

@r3m0: Ode mnie też plusik dla Vue2, bardzo przyjemnie się w tym pisze. Małe, wydajne, fajne.
@r3m0: ja polecanym zaznajomienie się z #drupal - CMS w którym większość modułów które będziesz potrzebował dostępna jest w core.

Szybko wyklikasz prototyp, a potem będziesz wchodził w szczegóły ubierając wszystko w ładny interfejs. Podejście od ogółu (MVP) do szczegółu.

Jak chcesz to z czasem możesz się nawet pokusić o zdecouplowanie całości lub części interfejsu i przepisanie w JS (REST API wbudowane)

Tak czy inaczej. Powodzenia.
@TwigTechnology: Jest pełno artykułów na ten temat. Właśnie wszystko rozchodzi się o to non-blocking i/o (obsługa requestów, zapytań do bazy danych etc.) sam język też jest szybszy. Tutaj jest ciekawe porównanie https://github.com/mroth/phoenix-showdown Generalnie w miejscu Rails wstawiałbym jakiś PHP framework wypada podobnie, imho przewaga jest miażdżąca, o czym świadczy coraz większe zangażwanie większości gigantów w node. W moim przypadku jak testowałem frameworki w wersji php 7.0 do nodejs wypadał jakieś 5-10