Wpis z mikrobloga

Zapraszam na wydanie TL;DR -> tag #tldr
Nie wiedziałem że tak szybko będę musiał stworzyć nowe wydanie - ale takie wydarzenie wymaga oddzielenia rzetelnych informacji od komentarzy.
Dostałem głosy że chcecie żebym was wołał do następnych TL;DR - wobec czego zaplusujcie komentarz niżej to stworzy spamlistę do wszystkich TL;DR które w przyszłości będę tworzył,

SPECJALNE WYDANIE TL;DR - ATAK NA JARMARK W BERLINIE - AKTUALIZACJA
Wczoraj w Berlinie ciężarówka wjechała w ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego.
Do zdarzenia doszło w zachodniej części miasta, w dzielnicy Charlottenburg przy Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma.
Ciężarówka marki Scania była na polskich tablicach rejestracyjnych z gminy Pruszcz Gdański.
Rejestracja ciężarówki to GDA 08J5 i należała do firmy Ariela Żurawskiego.
Berlińska policja potwierdza 12 ofiar śmiertelnych i prawie 50 rannych.
Minister zdrowia Brandenburgii podał że w szpitalu jest 29 osób, część jest w stanie ciężkim i walczy o życie
Polski kierowca ciężarówki został znaleziony martwy w kabinie
Kierowca był kuzynem właściciela firmy, do Berlina jechał z Włoch.
Właściciel ciężarówki nie miał kontaktu z kierowcą od godz. 16 - podał TVN24.
Sprawcę wypadku złapano.
Zamachowcem był uchodźca przebywający od lutego 2016 w Niemczech - podało RTL
Policja nie podała imienia ani zdjęcia sprawcy, podała jedynie że był notowany przez policję za kradzieże.
Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie - informuje The Washington Times.
Niemiecka policja podaje na Twitterze, że prokuratura federalna w Karlsruhe całkowicie przejęła śledztwo w tej sprawie.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na godz. 11 zaplanowała konferencję prasową, na której odniesie się do ataku w Berlinie.

Niepotwierdzone informacje:
Jako że naczelną zasadą TL;DR jest obiektywizm nie jestem w stanie potwierdzić tych informacji toteż umieszczam je tutaj.
Niepotwierdzone doniesienia medialne mówią o zamachowcu jako obywatelu Czeczeni, Afganistanu lub Pakistanu.
Jak nieoficjalnie podaje TVN24 polski kierowca miał zginąć od ran kłutych.

Opinie:
Donald Trump: ISIS i inne islamskie grupy terrorystyczne w ramach globalnego dżihadu bezustannie mordują chrześcijan. Ci terroryści i ich regionalne oraz globalne siatki muszą zostać wyeliminowane z powierzchni ziemi. (tłumaczenie via Informacyjna Agencja Radiowa)
Witold Waszczykowski, MSZ RP: W obliczu tej wielkiej tragedii łączę się w bólu z rodzinami ofiar i przekazuję wyrazy współczucia narodowi niemieckiemu
Phillipe Pradal, burmistrz Nicei: To ta sama ślepa przemoc. Ta sama nienawiść wobec szczęśliwych ludzi. (tłumaczenie via Gazeta Wyborcza)
Andrzej Duda: Tragedia w Berlinie. Kto może, proszę o modlitwę za zdrowie Rannych i za dusze Tych co zginęli.

Aktualizacja: 20 grudnia godz. 10:10

Jak widzicie - kolejne ważne wydarzenie, toteż przyszedłem z pracy i zaktualizowałem.
#wydarzenia #niemcy #zamach #polityka
  • 63
  • Odpowiedz
Ja tylko cytuję to co pan minister powiedział.


@MarianoaItaliano: Spoko, nie strzelam do posłańca a do nadawcy ;)

a kierowca też nie ofiara? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@niobe_: No chyba nie był z narodu niemieckiego ;) Tak, wiem, czepialstwo. Ale jednak.
  • Odpowiedz
@SM89: widziałeś na wykopie radość jaka się pojawiła gdy okazało się, że auto jest z Polski? Bo już mieli nadzieję, że pijany Polak... byłaby pożywka. Ale niestety okazało się, że jednak kierowca został zabity wcześniej a auto skradzione... co i tak dla wielu nie ma znaczenia, bo samo auto było w Polsce zarejestrowane i to nasza wina i wina właściciela, bo nie obserwował 24/7 co robią jego kierowcy.
  • Odpowiedz