Wpis z mikrobloga

@michalek21: chodzi Ci o "das Unternehmen" a to nie czasownik tylko rzeczownik - to po pierwsze
po drugie: unternehmen (z małej litery) to czasownik, a wszystkie rzeczowniki odczasownikowe zawsze mają rodzajnik "das"
  • Odpowiedz
@michalek21: wyrzuć tą książkę i sięgnij do dreyer schmitt, takie uczenie się języka spowoduje, że prędzej padniesz z rozgoryczenia z powodu niemocy opanowania pewnej wiedzy niż czegokolwiek się nauczysz
  • Odpowiedz
@daro2822: właśnie Bęza to obowiązująca książka na moich zajęciach, ja nic nie ogarniam dlatego pytam o takie proste sprawy. Mam książkę z 2008, może w nowszych jest inaczej.
  • Odpowiedz
@michalek21: das Mädchen... kończy się na -en :) a ma rodzaj nijaki. A żeby było śmieszniej odnosi się do płci żeńskiej :P Germanista posługujący się Bęzą to podgermanista, serio, ale przynajmniej bez problemu powinieneś niemca zaliczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sewek_: właśnie w Bezie jest o -Chen -Lein -tel jako o końcówkach rodzaju nijakiego. Nie ma nic o czym czy -Chen czy -en jest "mocniejsze". @daro2822: ja używam repetytorium, może w książce Bęzy "Gramatyka dla początkujących" jest do wszystko dokładniej wytłumaczenie, a tutaj tylko tak dla przypomnienia. O tych rzeczownikach odczasownikowych z das jest napisane tak: rzeczowniki utworzone z niektórych innych części mowy: das Kommen, das Trafford, das Ich itd.
  • Odpowiedz
  • 1
@michalek21: Czytasz bez zrozumienia i mechaniczne, stąd wychodzą takie kwiatki w twoim toku myślenia. A próba rozumowania w kategorii mocniejszej końcówki to już chyba przesada.

Nie ucz się tak schematycznie tych końcówek. Rodzajników uczy się z rzeczownikami na pamięć poprzez częste ich używanie.
  • Odpowiedz