Wpis z mikrobloga

Mirki mirasy, pytanko #nieprogramowanie
co polecacie żeby się pouczyć, jeżeli już w miarę ogarniam #vba? bo to takie tylko pseudoprogramowanie z którego chleba nie ma, a w sumie samo pisanie kodu sprawia mi frajdę. Chciałbym się rozwijać w kierunku analizy danych, najlepiej w obszarze marketingu. Warto się uczyć takiego twardego oprogramowania? Czy lepiej pójść w jakieś google analytics i taką bardziej miękką stronę analizy danych. Doradźcie coś :(
jestem na uczelni ekonomicznej i zarabiam już na tworzeniu analiz danych marketingowych (fejs, YT) przy użyciu VBA.
  • 15
to takie tylko pseudoprogramowanie z którego chleba nie ma


@JamesikR: E, niektórzy ponoć są w stanie dobrze płacić za dobrze zrobiony arkusz do liczenia różnych rzeczy :)
A ogólnie to zależy co Cię interesuje. Jesteś dziedzinowo niedaleko od baz danych czy analizy danych, o których wspominasz.
@ludzik: No tak, ale nie ma ofert pracy dla programistow VBA. To tylko taki dodatek i czuję że angażując się zbyt bardzo w naukę tego troche marnuję czas, bo wiem ze to tylko maly wycinek tego co powinienem umieć
@JamesikR: No na pewno jest to element większej całości choćby z tego względu, że Excel nie uciągnie dużej ilości danych ;) U mnie w pracy (z tym że to #koleje ale pewnie w firmach pokroju EY czy KPMG też) jest trochę ludzi ograniczających się do exceli i paru wewnętrznych systemów- głównie ludzie z kontrolingu lub pobocznych. Trudno coś konkretnego podpowiedzieć.
@JamesikR: wiem to powiem. w tym zawodzie warto rozwijac sie we wszystkich 3 kierunkach: modelowanie danych, "miękka" czyli opisowa analiza wyników i rekomendacje jak i forma prezentacyjna są równie ważne! Poczytaj o technikach prezentacji danych, co szybciej przyswajamy, ktory wykres do czego itd. Analizy i wnioski to umiejętność czytania liczb ale w dużej mierze też znajomość biznesu który analizujesz.
@JamesikR: co do modelowania danych to tez warto wiedziec jak najwięcej. SQL, VBA, Excel i Access zawsze Ci się przydadza i warto znać chociażby jakies podstawy, żeby samemu organizowac sobie dane niezależnie od tego w jakim środowisku przyjdzie ci pracowac. praca z relacyjnymi bazami danych wygląda podobnie, VBA czy Access to tylko narzedzia. W jednej firmie będziecie pracowac młotkami, w innej frezarkami, użytkowania narzędzie i tak w każdej pracy będziesz musiał
nie ma ofert pracy dla programistow VBA


@JamesikR: Oczywiście że nie ma. Jest praca dla analityków znających VBA ale tu chodzi o to by wiedzieć co zrobić i dlaczego a nie jak. Analiza danych to dużo teorii i mało programowania.
@plushy: No to miałem i statystykę i ekonometrię i matematykę i rach. prawd. na studiach, ale to jest taka masówka, że cieżko zrozumieć kiedy co użyć. Jest jakaś metoda na uporządkowanie wiedzy oprócz nauczenia sie tego w pracy? Bo w tej chwili tam gdzie pracuje nikt mnie tego nie nauczy, wszystko sam muszę :/ i tak sie zastanawiam co dalej. Bo od mieszania herbata słodsza sie nie stanie
@JamesikR: Kursy online, książki, własne projekty. Dlaczego ktoś w pracy miałby cię nauczyć jak być lepszy w czymś co nie jest w w twoim zakresie obowiązków? Podałem ci jedną stronę, są i inne. Data science jest od paru lat na topie i jest wiele stron które tego nauczają lepiej lub gorzej.
@plushy: Ale to jest w zakresie moich obowiązków :D tylko robię to w mniej zaawansowanym stopniu niz bym chciał. Ale dałeś mi trochę do myślenia, muszę poogarniac temat. Dzięki wielkie. Przyznaje ze troche nie wiem co robic w zyciu i staje przed dylematami jaka droga pójść, w czym sie doskonalić