Wpis z mikrobloga

  • 1
Piwo po 6 dniach burzliwej przelane na cichą. Przez te 6 dni blg zeszło z 15 na 4,5 (drożdże us-05)
Dziś po 4 dniach cichej jest 2 blg i piana (kożuch z drożdży?) jak na zdjęciu.
1. Czy jeśli pojutrze będzie nadal 2 blg to butelkować pomimo tak krótkiej fermentacji?
2. Czy butelkując wcześniej, trochę "zmarnuję" potencjał chmielu dodanego na cichą?
3. Czy czekać aż ta piana opadnie? (czy przy cold crash opadnie szybciej?)
#piwowarstwo #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
Gronie - Piwo po 6 dniach burzliwej przelane na cichą. Przez te 6 dni blg zeszło z 15...

źródło: comment_fIVySExxJ3shMpU3KVo2jsxpzeVLwAGz.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gronie: Po co przelewałeś po 6 dniach ? Sprawdzasz blg raz, potem po jakichś 2-3 dniach. Jak blg stoi, to wtedy przelewasz. Tutaj ewidentnie by CI jeszcze zeszło. Drugi protip to wrzucaj chmiel na zimno na około 4 dni przed koncem cichej. Ja bym jeszcze potrzymał to cichej, niech dofermentuje. Trochę ten potencjał zmarnujesz, ale to nie jest jakoś dużo. W swoich pierwszych piwach wrzucałem chmiel na całą cichą czyli
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Hankete przelewałem bo w tamtym momencie nagle potrzebne mi były drożdże (gęstwa)
Blg dziś mam 2 więc wiele przez 2 dni nie zejdzie (a tak będę miał wolny fermentor do warzenia w weekend ( ͡° ͜ʖ ͡°))
czyli o zmarnowanie chmielu się nie martwię.

@LowcaAndroidow ten kożuch to mogą być chmieliny?
  • Odpowiedz
@MariuszMickiewicz klarowałem jedno piwo żelatyną. Dodajesz określoną ilość (nie pamietam w tej chwili) na koniec cichej, potem cold crush. Żelatyna wiąże białka i osady i opada na dno. W rezultacie masz klar. Nie ma żadnych posmaków w gotowym piwie.
  • Odpowiedz