Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabeleczki mógłbym was prosić o ocenę wypocin?

Pomnik poległych stoczniowców jest nie tylko formą upamiętnienia ofiar tragicznych wydarzeń z grudnia 1970, ale także formą świadectwa walki o wolność. Stanął on przed bramą stoczni 36 lat temu ale nadal odgrywa ważna rolę w kulturze. Monument składa się z trzech połączonych krzyży z przybitymi kotwicami, u podstawie widnieją tablice upamiętniające pomordowanych robotników.
Symbolizm pomnika nierozerwalnie połączony jest z historią jego powstania, jego finalny wygląd zawdzięczamy bezkompromisowości działaczy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Władze wielokrotnie podejmowały próby wpłynięcia na wygląd pomnika oraz miejsca jego powstania. Do ostatniego momentu trwały spory dotyczące nazwy monumentu, nie pozwolono także na umieszczenie nazwiska milicjanta, który poniósł śmierć podczas akcji milicyjnej wymierzonej przeciwko robotnikom ze stoczni. Na podstawach krzyża umieszczono cytat z wiersza Czesława Miłosza oraz wskazany przez niego werset jedenasty z Psalmu 29.
Pomnik ten choć poświęcony pomordowanym stoczniowcom, nie jest pomnikiem straty, jest to świadectwo dążeń do niepodległości i wolnej Polski, niezależnej od bandytów u władzy, Polski niezłomnej, która nie da sobie dyktować warunków wolności i wyznaczać granic swobody. Jest to forma sprzeciwu dyktaturze cienkoszyich, łysiejących wodzów strzelających do Polaków.

#gramarnazi #tworczoscwlasna #szkola
  • 2