Wpis z mikrobloga

#prawo #kiciochpyta #prawocywilne

Jest sobie osoba z kontem użytkownika na e-sądzie w Lublinie. Widzi że jakaś podejrzana firemka składa przeciwko niej pozew o podobno niezapłacony rachunek za telefon sprzed trzynastu lat, wskazując w pozwie adres pod którym ta osoba nigdy nie mieszkała. Po dwóch miesiącach sąd wydaje nakaz zapłaty i postanawia wysłać go na adres wskazany w pozwie, następnego dnia po wydaniu nakazu owa osoba wysyła sprzeciw od nakazu wraz ze wskazaniem prawidłowego adresu. Wysoki Sąd w postaci Referendarza najwyraźniej baranieje ponieważ nakaz ledwo zdążył wyjść z Sądu - na wskazany przez powoda zły adres a tu już doszedł sprzeciw. Sprzeciw zostaje dołączony do akt ale Sąd wydaje zarządzenie o wstrzymaniu się z decyzją do czasu otrzymania zwrotki z adresu wskazanego przez powoda.

Pytanie za wiadomy talon:
Jaką decyzję może podjąć Sąd?
Uznać sprzeciw, uznać za przedwczesny i ponownie doręczyć, odrzucić sprzeciw (choć w sumie na jakiej podstawie skoro jest poprawny i złożony po wydaniu nakazu???)
  • 7
(choć w sumie na jakiej podstawie skoro jest poprawny i złożony po wydaniu nakazu???)


@#!$%@?: na takiej że sprzeciw został złożony w momencie w którym termin nie zaczął biec i nie ma zawisłości sporu. Jest praktyka że taki sprzeciw się odrzuca i doręcza nakaz.
@#!$%@?:
Ogólnie dotykasz problemu, który sobie od jakiegoś czasu funkcjonuje i sądy różnie do tego podchodzą. Problem z wysłaniem pisma na nieprawidłowy adres i co strona ma wtedy robić.
I. Albo uznajemy, że najpierw winno się złożyć pismo o doręczeniu pisma na prawidłowy adres i dopiero wtedy możemy złożyć sprzeciw;
II. albo uznajemy, że skoro sprzeciw został złożony (i nie jest po terminie na jego złożenie) to wszelkie negowanie jego złożenia jako
@#!$%@?: Rada na zaś: przede wszystkim powinieneś się powołać na to, iż roszczenie jest przedawnione i to gruuubo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli mówisz, że jest to podejrzana firemka, to sprawdź dokładnie kto w ogóle od ciebie żąda zapłaty, bo jak podejrzewam chodzi o handel wierzytelnościami, sprawdź czy tzw. cesja wierzytelności, która powinna być zawarta w pozwie (o ile twoje długi zostały sprzedane i jak mówisz podejrzana firemka
@Zabatrawiasta
Akurat nie chodzi o mnie ale członka bliskiej rodziny, pomagam mu tylko ogarniać.

Spokojnie, wiem że sprawa jest przedawniona i jak najbardziej zależy mi na nadaniu jej dalszego biegu. Zarzut przedawnienia zostanie podniesiony dopiero na rozprawie do protokołu żeby sprawie ukręcić łeb raz na zawsze, inaczej mogliby wcześniej wycofać pozew i zabawa zaczęłaby się od nowa.

Tak, mam przed sobą to zarządzenie na którym wyraźnie pisze iż w związku z wpłynięciem
@#!$%@?: Na pewno jest tak, że jeżeli jedna strona chce wycofać pozew, to sąd pyta o zgodę także drugą stronę, ale tak jest na rozprawie, a nie wiem czy podobnie jest na posiedzeniu niejawnym, ale dobrze rozumujesz. Pozdro :)