Wpis z mikrobloga

Wylała mi się wczoraj woda na listwę, od razu strzeliły korki, odłączyłam od niej wszystko co było podłączone (tam, gdzie nic nie było, sporo wody wlało się do dziurek) i samą listwę od kontaktu, czy ona się jeszcze do czegoś nadaje? Wystarczy poczekać jakiś czas aż wyschnie i będzie ok? Może już jest sucha? Trochę wody poleciało też na mój zasilacz od laptopa :/ ale wydaje mi się, że na tyle mało, że nie powinno się nic stać. Doradźcie, co z tych rzeczy jeszcze mogę użyć ;_; #pytanie #prad #elektronika? #elektryka? #glupiawdzwr
  • 15
  • Odpowiedz
@wdzwr: zasilacze od laptopów są klejone, więc prawdopodobnie był na tyle szczelny, że nic się nie stało. W listwie jest tylko trochę blaszek, śrubek i kabelków, więc też bez szału, można rozkręcić dla pewności i przesuszyć
  • Odpowiedz
@wdzwr: Najprawdopodobniej nie strzeliły "korki", tylko zadziałała różnicówka (przeciwporażeniowe zabezpieczenie różnicowo-prądowe). Jeśli woda była czysta, to weź do łapki wkrętak, otwórz listwę i przy pomocy suszarki do włosów osusz dokładnie wodę. Potem można normalnie używać dalej.
  • Odpowiedz
@wdzwr: teoretycznie po wysuszeniu listwa będzie działać, a praktycznie zdarza się, że stworzy się ścieżka przewodząca, ale jeżeli włączysz samą listwe po wyschnięciu i wszystko będzie ok to będzie ok i potem ;)
  • Odpowiedz
@wdzwr: Co oni tu gadają... Dziewczyno trzeba rozebrać i sprawdzić czy się ścieżki nie popaliły, prawdopodobnie jeśli to listwa porządniejsza to kondensatory etc.
  • Odpowiedz
Co oni tu gadają...


@Volt224: Ty się lepiej zastanów co ty gadasz. Jakie ścieżki? w listwie zasilającej ścieżki? I dlaczego niby miało się coś "spalić"? Tak jak pisałem powyżej, woda zamknęła obwód pomiędzy fazą a PE i #!$%@?ło różnicówkę, nic się nie stało ze sprzętem.
Ludzie to myślą, że woda plus prąd oznacza zaraz jakąś katastrofę. Kiedyś miałem powódź w serwisie komputerowym, wybiła kanaliza po wielkiej ulewie, utopiło się 5 komputerów
  • Odpowiedz
@Volt224: Wiem, ale wszystkie nowe instalacje raczej mają. Poza tym, czysta woda raczej słabo przewodzi prąd, na pewno nie powoduje przepływu prądu zwarciowego, tj takiego, który spowoduje zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego. Gdyby tam był przykładowo bezpiecznik topikowy starego typu, powiedzmy 10 amperowy, to przez kilka centymetrów wody musiałoby przepłynąć kilkanaście amperów, aby spowodować jego spalenie. Jest to niemożliwe. Robiłem eksperymenty z wodą. Do słoika wprowadzałem długie elektrody alumiowe, zalewałem 1l wody i
  • Odpowiedz
Kup sobie nową listwę za 20zł i nie ryzykuj.


@Sektro: A 20 złotych to leży na chodniku, tak? Po co wyrzucać całkowicie sprawną listwę? Lepiej niech kupi wkrętak za 5 złotych, jak nie ma. Bo suszarkę to ma na pewno.
  • Odpowiedz
@wdzwr: A co do zasilacza do lapka - to to samo, trzeba go dokładnie obejrzeć, prawdopodobnie woda nie dostała się do środka, ale okolice gniazda 230V (jeśli jest) też by pasowało potraktować suszarką. Jeśli jest ryzyko, że woda dostała się do środka - trzeba by też osuszyć, ale to będzie trudniejsze...
  • Odpowiedz