Wpis z mikrobloga

Czy takie tramwaje będą już wkrótce jeździły po Wrocławiu? Wiele na to wskazuje. Miasto chce kupić wkrótce nowe składy, a zaprezentowane właśnie tramwaje Modertrans Moderus Gamma mają być jednymi z najtańszych dostępnych na rynku. Jeśli będą spełniały warunki przetargowe, Wrocław zapewne kupi właśnie je.

Tramwaje tej firmy (model Moderus Beta) jeżdżą już po Wrocławiu od grudnia ubiegłego roku, gdyż wygrała ona przetarg na dostawę pojazdów dla MPK Wrocław. Nowy model różni się nieco od tego, który już znamy - ma w całości niską podłogę, jest nowocześniejszy i energooszczędny. Ma ładowarki USB dla pasażerów i specjalne interkomy do kontaktu z motorniczym. Wrocławskie MPK ma w planach zamówić kolejne tramwaje w przyszłym roku. Moderus Gamma może być jednym z faworytów w przetargu, o ile oczywiście firma zdecyduje się w nim startować.

@wiedro co myślisz?

http://www.gazetawroclawska.pl/komunikacja/mpk/a/ten-tramwaj-pojedzie-po-wroclawskich-torach,11484536/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_nag%C5%82%C3%B3wk%C3%B3w_Betteridge%E2%80%99a

#wroclaw
mroz3 - Czy takie tramwaje będą już wkrótce jeździły po Wrocławiu? Wiele na to wskazu...

źródło: comment_DaN1lVzjNlHp261aXYKrQpx6wmwND5m8.jpg

Pobierz
  • 40
@mroz3: Gwiazdka przy tych 14 milionach oznacza że to koszt prototypowego, pierwszego tramwaju i w seryjnej produkcji będzie tańszy. I choć dla mnie #narodowypesjanizm mocno, to jeżeli okaże się tańszy niż Twisty to nie ma co się zastanawiać, zwłaszcza że główny argument przeciwko Biedom został wyeliminowany przez 100% niskopodłogowość.
@mroz3: @Joz: Pisałem o tym kilka dni temu, ale nie pod kątem MPK Wrocław, ale ogólnie o tym, że Modertrans zaprezentował nowy tramwaj. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

A co o nim sądzę? Nie wiem, co sądzę, bo to prototyp i generalnie nic o nim nie wiadomo. Dobrze, że jest 100% niskiej
@mroz3: Zgadza się, dlatego nie jestem zbyt pozytywnie nastawiony do tej Gammy, nie tylko z powodu tego, że jest to prototyp i mogą występować różnego rodzaju "choroby wieku dziecięcego", tylko właśnie dlatego, że niby taki nowoczesny tramwaj, korzysta z rozwiązań innych jak i innowacyjnych, to wstawili do niego sztywne wózki, które będą orać tory. Dodatkowym problemem może być waga - nie wiem, ile waży, ale np. poznańskie Solarisy Tramino też mają
@mroz3: I tu się mylisz, bo PAD lub jak wolisz, Dudej, w sierpniu wprowadził nowelizację dot. zamówień publicznych. Już nie może być 90% ceny z czego MPK tak namiętnie korzystało, bo PAD "zabronił" ustawiania przetargów pod konkretną firmę i punktowania rozwiązań, które ma np. tylko 1 firma (przykładowo dzielona szyba przednia w autobusie na poprzednim przetargu, który wygrał Solaris, bo dzieloną szybę mają tylko oni i MAN, a na MAN-a nas
@mroz3: To jest obecnie jedyny plus dobrej zmiany, tak. MPK ma problem, bo nie może kolesiostwa zrobić i przysmalić cholewek do Bolechowa i napisać fajnego przetargu pod Solarisa, chociaż rzecznik MPK #!$%@? cały czas, że "Eeeeeeeech, MPK by chciało skorzystać z rozszerzenia poprzedniego zamówienia", ale kuraw, przetarg niestety musi być ogólnodostępny ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°)