Wpis z mikrobloga

Ostatnio nie miałem czasu i porzuciłem tag, za co bardzo przepraszam :(

#rybypolskichwod

Wzdręga (Scardinius erythrophthalmus)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: 15 cm
Limit dobowy: 5 kg

Opis
Osiąga długość 25-30(40) cm i wagę do 1 kg. Ciało bocznie spłaszczone. Otwór gębowy mały przedni, skierowany skośnie ku górze. Pomiędzy płetwami piersiowymi a odbytową występuje ostry, pokryty łuskami kil. Płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu (jej przednia krawędź znajduje się na wysokości tylnej krawędzi płetw piersiowych. Grzbiet jest niebieskozielony, boki srebrzystobiałe z wyraźnym złotawym odcieniem. płetwy grzbietowa i piersiowe szare z czerwonawym odcieniem, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Tęczówka oka żółta lub pomarańczowa.

Odżywianie
Młode osobniki żywią się planktonem, a po osiągnięciu długości około 7 cm zaczynają zjadać głównie roślinność wodną.

Rozród
Tarło odbywa się w kwietniu i maju, ikra jest składana na roślinach wodnych, a ponieważ jest lepka łatwo się do nich przyczepia. Samice w tym okresie przybierają szatę godową pokrywając się na głowie i grzbiecie wysypką perłową. Samica składa do 100 000 czerwonych jaj o średnicy 1,5 mm. Osobniki mogą prawdopodobnie dożywać do 20 lat, dojrzałość płciowa osiąga między w 2 a 4 rokiem życia.

Metody i techniki połowu (Jak łowić)
Metoda spławikowa. Jako, że ryby głównie pływają przy powierzchni wody, haczyk z przynętą powinien być zanurzony na kilkanaście centymetrów.
Przynęty: Dżdżownica, białe robaki, larwy owadów.
Zanęta: Nie musi być wyszukana, wystarczy wrzucić kilka kromek chleba. Wzdręga nie pogardzi też kukurydzą czy grochem
Zestaw: Najczęściej spotykany jest zestaw spławikowy – żyłka od 0,14mm do 0,22mm, przypon, wędka o długości od 3,5 do 4,5 metra, haczyki od numeru 8 do numeru 14, bardzo czuły spławik od 1 do 2,5 grama

Łowiska:
Spokojne rzeki, zarośnięte i najlepiej ciepłe wody stojące (jeziora, stawy). Ryba ta lubi pływać przy powierzchni. Trzciny, oczerety są miejscami przy których wzdręga lubi przebywać.

Rekord Polski: 40 cm

PS. real foto jak zawsze w komentarzu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - Ostatnio nie miałem czasu i porzuciłem tag, za co bardzo przepraszam :( 

...

źródło: comment_yBEqNEfi3teEdodWQuMFXSp2yEoRTOfG.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz