Wpis z mikrobloga

Nad sprawą Ewy Tylman pracuje jakaś spec ekipa - w realu i w sieci - która ujawnia się od czasu do czasu, wtedy kiedy im trzeba. Okoliczności towarzyszących nie brak. Ta Karolina, której kazano coś zeznać przeciw Hubertowi i Rutkowskiemu. Gość z Czerwonaka za zrobienie fotki został oskarżony o zbezczeszczenie zwłok. Te typki z Zakładu Pogrzebowego też zostały napiętnowane na maxa. A na forach ujawniają się dziwne osoby, które dotąd nie brały udziału w dyskusji. Miałem już kilka dziwnych privów na poczcie - nigdy, gdy nic się nie działo - a zawsze gdy coś nowego...
#ewatylman
  • 24
@1korner: a tak nawiasem mówiąc, uważasz że te ludzkie ścierwa z zakładu pogrzebowego, które sobie robiły z ciałem słit focie nie zasługują na napiętnowanie? Albo gościu, który ją znalazł i chciał sprzedać zdjęcie pismakom (za 4 koła LOL)? Trochę nieładnie to o Tobie świadczy.
@Walkiria81: uważam, że zasługiwali jedynie na napiętnowanie, a nie na zarzuty wywiedzione z prawa karnego. Nie ma takich podstaw prawnych za robienie zdjęć. No chyba, że ktoś wymyśli paragraf z tyłka typu bezczeszczenie zwłok.
@Walkiria81: Na miejscu tego gościa, który znalazł też bym zaproponował sprzedaż "pismakom". Jestem fotografem - reporterem i mam prawo uwiecznić to co znalazłem - niezależnie czy to zwłoki, czy piramida Cheopsa - i sprzedać komu chcę. No ale jak ktoś mi postawi zarzut bezczeszczenia, to prócz tego, że jest to skandal, nie obronię się.
@1korner: czytam właśnie definicję znieważenia zwłok (art. 262 kk) i uważam, że jest dość szeroka...nie znam jednak szczegółowo komentarzy i orzecznictwa do tego przepisu, więc nie będę się wymądrzać (jak to robią niektórzy.... ( ͡º ͜ʖ͡º)
@1korner: jako ciekawostkę dodam, że kradzież sztucznych kwiatów za 5 zeta z cmentarza jest przestępstwem - to wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą przewinienia mniejszej wagi są wykroczeniami. Martwe ciało ludzkie i miejsce pochówku, w związku z silnym tabu kulturowym, podlega szczególnej ochronie w polskim prawie, więc nie nie traktowałabym tak lekko jak Ty cykania foteczek zwłokom. Nie czytaj literalnie brzmienia jednego przepisu w oderwaniu od reszty, trzeba szerzej spojrzeć
@Walkiria81: po pierwsze, zrobienie zdjęcia zwłokom nie jest ich bezczeszczeniem - tylko dokumentalizacją mega powszechnego faktu śmierci człowieka. Po drugie, jest też prawo prasowe tudzież autorskie, które zabezpiecza autora takich zdjęć przed kradzieżą, kopiowaniem i ingerencją osób trzecich, które mu tego prawa odmawiają. Jeśli chcesz podeślę Ci linki do porozrywanych od bomb zwłok z Syrii?
Dokumentację to robi technik policyjny, a nie dziennikarze dbający o nakład bądź klikalność. Poza tym samo robienie zdjęć przestępstwem nie będzie, jak już to opublikowanie bądź dążenie do tego. Po co te linki w tej dyskusji? Mam sobie pooglądać Liveleaka? Nie wiem co to wnosi.
@Walkiria81: Choć nie jestem technikiem policyjnym, mam zdjęcia kilku członków mojej rodziny w trumnie. Chcesz mnie oskarżyć o profanację? Zdjęcia są mojego autorstwa. Rozdałem je kilku żyjącym członkom rodziny bezpłatnie. Gdybym wziął za nie kasę zbezcześciłbym pamieć zmarłych?
@1korner: fajnie umalowany i ubrany wujek w trumnie to nie jest znieważenie zwłok. Ale rozkładając się pulpa mięsa wystająca z wody, na zdjęcie której wszyscy rzucą się jak dziki na żołędzie, to przyznasz nieco inny kaliber. Uprawiasz manipulację i uogólnienia, mam nadzieję, że tylko na wykopie, a nie w życiu zawodowym.
@Walkiria81: a więc dla przykładu pójdę siedzieć. Wujek się powiesił, zwłoki znaleziono w lesie pól roku po śmierci, korpus odkleił się od głowy. Nie wiedziano kto to jest, jego głowa została sfotografowana w celu poszukiwań, a identyfikacja zwłok odbyła się na podstawie odzieży, która śmierdziała tak, że lepiej nie czuć
@Walkiria81: Sfotografowałem z doszytą już głową do korpusu w Zakładzie Pogrzebowym, kiedy nieco lepiej wyglądał. Rodzinie zależało na pamiątce, bo miał depresję, ale nikt mu nie pomógł psychotropowo. Jego żona później walczyła o jakieś odszkodowanie, ale nie wiem czy dostała - jedynie chciała ode mnie tej fotki.
@1korner: no to już wyglądał akceptowalnie i Twoim celem nie było wzbudzanie sensacji. Zatem miałam rację pisząc, że to są sprawy innego kalibru. Gościu z Czerwonaka nie robił rozłożonym zwłokom zdjęć dla pogrążonej w smutku rodziny, ale żeby sobie zarobić kasiorę.
@Walkiria81: Ale zanim doszyli tę głowę, zrobiłem fotę jak ją trzyma gościu z Zakładu Pogrzebowego. Później jak to nadałem na digarcie, dostałem Digarta Dnia, choć niektórzy powątpiewali czy to nie jest fotomontaż.