Wpis z mikrobloga

Szukam książek lub arytykułów dotyczących zasilania układów elektronicznych. Mam troche starej elektroniki z czasów studiów chciałbym z tego sklecić jakiegoś prostego robota. Problem w tym, że mam silniki pracujące na 3V pobierające dość sporo prądu i układy logiczne na 5V (atmega). Nie bardzo wiem jednak jakie dobrać ogniwa li-pol, stabilizatory, przetwornice itp.

Najlepiej jaky były różne przykłady bo w przyszłości planuje przesiąść się inne silniki i mikroprocesory.

#elektronika #robotyka
  • 5
Szukam książek lub arytykułów dotyczących zasilania układów elektronicznych


@Tail_Gunner: Są książki i masa materiałów o różnego rodzaju zasilaczach ale to nie o to ci chodzi.

mam silniki pracujące na 3V pobierające dość sporo prądu i układy logiczne na 5V (atmega). Nie bardzo wiem jednak jakie dobrać ogniwa li-pol, stabilizatory, przetwornice itp.


To jest przekrój wielu różnych tematów, nie znajdziesz takiej książki która wyjaśni dokładnie to czego potrzebujesz. Jak zbierzesz materiały na
@Tail_Gunner: może zabrzmi to trochę smutno, ale.... szukaj gotowców :) szukaj podobnych projektów z takimi silnikami jakie potrzebujesz. ewentualnie poszukaj na stronach dostawców IC jakieś gotowe rozwiązania.

zasilanie do układów logicznych zawsze jakoś wykombinujesz - skup się na silnikach i wyborze rodzaju akumulatorów
@4833478: Nie oczekuje tego, że znajdę książkę, która wszystko wyjaśni krok po kroku. Szukam raczej przykładów na których mógłbym oprzeć swój projekt. Kilka lat temu zrobiłem na tych silniczkach robota tylko że w nim zbijałem napięcie z lipola z 7-8V(chyba) do 3V przy maksymalnym prądzie 4A. Ani to ładne ani wydajne.

Robie właśnie mały "risercz", coś tam udało mi się już znaleźć, musze to jeszcze dokładnie przeczytać. Myślałem, że któryś z
@Tail_Gunner: ja zawsze polecam stronkę pololu.com, mają fajne rozwiązania i nawet dosyć "na czasie". zwłaszcza jeśli chodzi o sterowanie silniczkami i zasilanie. można coś zgapić
@Tail_Gunner: tak jak koledzy mówią, jest dużo rozwiązań. Ja zawsze w takim wypadku jak Twój staram się zasilać silniki bezpośrednio ze źródła zasilania, a napięcie przetwarzać dla logiki, bo tak w 95% jest łatwiej i wydajniej. Więc silniki bezpośrednio z akumulatora, logika z jakiejś małej przetwornicy. Możliwe że dobrym pomysłem byłoby się przesiasc na logikę 3.3V i znaleźć regulator o bardzo niskim dropout voltage, ale tam wystąpi ryzyko że przy rozruchu