Wpis z mikrobloga

Który przekład Biblii polecacie w formacie ebook? Znalazłem trzy pozycje, więc może ktoś coś o nich się wypowie:
1)Biblia. Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza - Ewangeliczny Instytut Biblijny
2)Biblia. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Bp Kazimierz Romaniuk
3)Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Biblia Warszawska)

Szukam jeszcze opracowania Koranu. Kiedyś wydziałem taką książkę ale nie pamiętam jej autora. Chodzi mi tutaj o dokładne omówienie kanonów jak np. przywitanie "Salam alejkum". Tu może być wersja papierowa, ale ebook mile widziany.
#ebook #kindle #religia #ksiazki
  • 6
  • Odpowiedz
Ja osobiście jestem ciekaw przekładu EIB. Nowe przekłady otwierają (przynajmniej mnie) na świeże spojrzenie na fragmenty biblijne, przy których przyzwyczaiłem się do pewnych schematów myślowych, są też łatwiejsze dla kogoś kto zaczyna studium Biblii, później jednak wracam do naszej polskiej tradycji biblijnej (w moim przypadku Tysiąclatka, tu tak patrzyłbym na Warszawską) - większa poetyka, lepsza rytmika języka, w pewien sposób oddaje to naturę oryginału, mam ty na myśli przede wszystkim Stare Przymierze.
  • Odpowiedz
@anthoris: zależy jakie masz oczekiwania od przekładu:
1 + 3 to protestanckie przekłady, 2 to katolicki;
1 + 2 to współczesny język, w 3 mnie osobiście irytują archaizmy;
1 "Oferuje również prawie sześć tysięcy przypisów zawierających zwięzłe objaśnienia lub informacje o możliwych, alternatywnych tłumaczeniach." i to jest ekstra jeśli wiesz jak z tego korzystać! 3) - Biblia Warszawska/Brytyjka tego nie ma. Nie wiem czy 2) Warszawsko-Praska Romaniuka ma jakiekolwiek przypisy
  • Odpowiedz
Zdecydowałem, że zakupię od EiB, tylko że w grudniu (Sanderssony dwa zakupiłem, bo promocja i limit na książki wyczerpany na ten miesiąc). Wiem, że to protestancki przekład ale mi to nie przeszkadza. Język jest bardzo przyjemny, ale jak się zna tylko Tysiąclecia to trochę dziwny, aczkolwiek nie wiem czy to wina EIB czy świadomości/przyzwyczajenie, do jednego przekładu - Tysiąclecia.
  • Odpowiedz