Wpis z mikrobloga

Hej! Chciałbym zrobić serwer plików w domu bazując na raspberry pi.
Prosta idea z każdego urządzenia w domu czy to komputer,tablet,telefon czy laptop wrzucam tam coś i korzystam z tego zasobu na innym urządzeniu np. film oglądam wtedy na TV. Powiecie pewnie, że są już takie urządzenia na rynku, ale ja chce pobawić się i zrobić coś samemu, a potem może do tego jeszcze dorobić jakiś podgląd na to co się dzieje aktualnie w domu przez kamerkę albo coś w tym rozdzaju.

Jest coś takiego możliwe zrobić, czy zbyt skąplikowane?
Znacie jakieś fajne tutoriale?

#raspberrypi #programowanie
n1troo - Hej! Chciałbym zrobić serwer plików w domu bazując na raspberry pi. 
Prosta...

źródło: comment_e6OGG7DKVX5uSIEKzcyHSqtbUXaTH19b.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Masz gotowe oprogramowanie na to(wystarczy skonfigurować odpowiednio)
Kamera - zoneminder
DLNA - mediatomb
Oba testowałem i dawały radę.
  • Odpowiedz
@n1troo: też o tym myślałem, ale gdzieś doczytałem że NAS jednak lepiej dedykowany - zwykły komp za dużo żre, a malina jednak to nie jest ani król wydajności ani stabilności.
Ja sobie uruchomiłem Zyxela - wyszło chyba najtaniej.
  • Odpowiedz
@gwynebleid: Przesyłanie dużych plików faktycznie chwilę zajmuje ale to jest kwestia wydajności kontrolera usb w RPi. Co do stabilności to mam już 3 miesiąc bez resetu z smb, minidlna, svn i jeszcze paroma innymi zabawkami :)
Edit: Oczywiście przy dlna nie ma absolutnie żadnego problemu z wydajnością. Nawet dla filmów powyżej 10GB
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: @n1troo:
wcale nie potrzeba aktywnego huba. usbmaxcurrent=1 w configu i pociągnie jeden dysk (jeśli nic innego prądożernego nie jest podłączone do malinki). U mnie tak chodzi talerzowy passport, od półtora roku bez problemów.
  • Odpowiedz
banana pi


@highlander: pierwsze słyszę o czymś takim. Właśnie ciągle zastanawiam się. Głownie rozchodzi się o ogladanie filmów na TV, przerzucał bym na to urzadzenie a potem sobie na tv oglądał bo chodzić z usb nie chce mi sie :)
  • Odpowiedz