Wpis z mikrobloga

Mireczki z #prad #elektrotechnika, mam pewien problem

Chodzi mi o mierzenie napięcia w obwodzie. Np podłączając voltomierz przy oporniku mierzy napięcie na tym oporniku, a jeśli podłącze go przy baterii to mierzy napięcie na baterii i pomija resztę obwodu.
Może mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie to jest? W sytuacji z dołu obrazka skoro prąd ma swój kierunek to powinno być mierzone napięcie na kablach i oporniku pomijając baterie?
Jestem kompletnie zielony w temacie i nigdy nie mogłem ogarnąc elektrotechniki przez takie głupoty. Jest mi ktoś to w stanie wytłumaczyć?
drzewko94 - Mireczki z #prąd #elektrotechnika, mam pewien problem

Chodzi mi o mier...

źródło: comment_NWG6inzyEgGmNF2warTRJiLpmCnEiMxY.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@drzewko94: Są trzy podstawowe prawa w elektrotechnice: I prawo Kirchhoffa, II prawo Kirchhoffa i prawo Ohma. poczytaj o nich sobie.
Jeśli podłączysz do baterii rezystor o rezystancji R, to na tym rezystorze odłoży się spadek napięcia taki, jakie napięcie ma bateria.
Jeśli podłączysz szeregowo dwa rezystory do tej samej baterii. Jeden o rezystancji R1, drugi o rezystancji R2, to na jednym odłoży się jakieś napięcie i na drugim też. Ten
  • Odpowiedz
@drzewko94: zwroc uwage, ze w tym przypadku za U podstawia sie roznice miedzy SEM, a napieciem pod obciazeniem, a to z kolei wynika z II prawa Kirhoffa. Roznica ta wynika bezposrednio z rezystancji wewnetrznej ogniwa.
  • Odpowiedz
@kissandfly: nie no, na rezystorach też będzie spadek napięcia. Na diodzie jest on tak jakby wewnętrzny i zawsze wynosi tyle samo niezależnie od parametrów diody. Jak masz 10V na źródle i dwa rezystory 6ohm i 4 ohm, prąd płynący przez nie będzie równy 1A, na 6ohm odłoży się 6V, a na 4ohm 4v

btw. wprowadzając diody i sem raczej tylko zaciemnisz, a nie rozjaśnisz mu w głowie ( ͡
  • Odpowiedz
@drzewko94: spróbuję Ci jeszcze raz wytłumaczyć co się dzieje w tym obwodzie. Gdy obwód jest wyłączony, czyli występuje w nim przerwa, to napięcie które będzie na tej przerwie będzie równe napięciu baterii. Poza tym, gdy w obwodzie jest przerwa to prąd nie płynie. Wynika to z tego, że prąd musi mieć coś, co go pociągnie. Czyli (używając konwencjonalnych oznaczeń) jak sobie wypływa z plusa, to musi mieć minusa aby płynąć.
  • Odpowiedz
@drzewko94 najłatwiej byłoby to narysować i pokazać. Narysuj sobie obwód składający się ze źródla napięcia i 3 rezystorów. Wszystko połączone szeregowo. Prąd w jednym szeregu będzie taki sam dla każdego elementu. Liczysz więc opór zastępczy, czyli sumujesz rezystancje tych trzech oporników. Potem bierzesz napięcie źródła i z prawa ohma liczysz prąd w obwodzie. Wiesz już jaki prąd popłynie przez każdy z rezystorów. Teraz możesz policzyć napięcie na każdym elemencie, biorąc ten
  • Odpowiedz