Wpis z mikrobloga

@Chinatorium: ciekawi mnie dlaczego dyski u chinoli sa takie drogie

55$ za netaca to tyle samo co kosztuje goodram cx200 (218 netto)

w przypadku wersji 120gb jest jeszcze lepiej, 40$ za netaca (i to na flash sale) kontra 145 netto za goodrama, czyli dyski w Polsce są tańsze niż w chinach...
@coo84: Goodram jest montowany i produkowany w Polsce (kupuja pamięci a reszta jest robiona tylko w Polsce) fabryka znajduje sie w Łaziskach Górnych koło Tychów na śląsku - wcześniej firma nazywała się Wilk Elektronik
@bi-tek: ale ja wiem co to jest goodram, chodzi mi o to że chińczyki ze swoimi kosztami pracy i skalą na jaką to robią mają drożej niż lokalna firma, a wszystkie słuchawki powerbanki czy inne tvboxy są u nich o połowę tańsze
@coo84: @Dezynwoltura: Być może powodem jest to że chiny z racji tego że dużo produkują elektroniki a liczba pamięci flash (ilość produkowanej) jest ograniczona to nie mogą sobie pozwolić na niższe ceny chociaż patrząc na to z drugiej strony dumping cenowy tam jest chyba na porządku dziennym.
@bi-tek: Pamięć flash produkują 4 firmy na świecie.
Samsung, SanDisk, Intel/Miron, Hynix (kolejność jako stosunek sprzedaży na świecie)
Próg wejścia w produkcję tej technologii to setki milionów $ na same licencje i know+how aby zacząć coś produkować na technologiach obecnie stosowanych (MLC/TLC). Do tego koszty fabryki i sprzętu. Daje to coś w przybliżeniu około 1mld$ aby robić to co inni. Dodatkowo bez żadnej bazy doświadczalnej za kilka lat taki producent stanie
@gchmurka: zapomniałeś o jeszcze jednym producencie - Toshiba produkuje własne pamięci i z nich korzysta Goodram, swoją droga nie sadze aby goodram był budżetowy bo maja serie iridium pro która konkuruje z samsung evo 850 i jest od niego wolniejsza o Max 5%-8%. W zależności od testu a czasami sie z nim zrównuje. Patrząc przez pryzmat ceny z Allegro (300 vs 380) to chyba oferuje dobre warunki. Zgodzisz sie ze mną?