Wpis z mikrobloga

#analizabibilijna
Notatki są głównie skierowane na mnie,nie dla ogółu. mogę ominąć sprawy które są dla mnie oczywiste i nie są dla mnie warte zapisania.
Czytam Biblie nie jako katolik, a jako (co najwyżej) chrześcijanin, jednak próbuję patrzeć z punktu widzenia katolika, chrześcijanina czy żyda, w jaki sposób mogła Biblia przez takie grupy odczytywana. Czytam Biblię i ją interpretuje, by zobaczyć co mówi mi, człowiekowi z XXI wieku, co możliwe że Bóg chcę nam przez nią przekazać.
Uwagi na temat notatek mile widziane.
[ ]-własne zdanie, interpretacja, wtrącenie itp

Koniec 8-12
W skutek zapachu ofiary Nogo ze zwierząt czystych, oznajmił że nie będzie złorzeczył ziemi ze względu na człowieka, ponieważ jego usposobienie było złe już od młodości
[Czyli chociaż człowiek był dziełem Boga, to nie był dobry? Może przez boskość(duszę) jaką dał człowiekowi, przez to że jest wolny duchowo i dlatego jest zdolny do zła. Jedynie on, a nie cała ziemia, więc jakby co to nie zniszczy wszystkiego co żyje(ale człowieka już może?). Nawiązując do stworzenia-> czy ważna jest nazwa drzewa jako "poznania dobra i zła"? Jeśli tak, czy Adam i Ewa będąc nieposłuszni Bogu nie wiedzieli że to złe?]

Pobłogosławienie Noego i jego synów(czyli wszystkich ludzi). Poddanie im w władanie zwierząt, w tym jedzenie ich [w raju jako jedzenie dla człowieka były owoce i nasiona].

"Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia . Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia . Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata . [ Jeśli ] kto przeleje krew ludzką , przez ludzi ma być przelana krew jego , bo człowiek został stworzony na obraz Boga . "

[Mięso z krwią życia, czyli ludzkie mięso? Jest też wspomniane o tym, że Bóg będzie miał wzgląd na nasze życie i po śmierci(prawdopodobnie), będzie się na niej opierał(sąd). Może to też oznaczać że można odkupić swoje niecne uczynki przez ofiarę ze zwierząt("upomnę się o nią u każdego zwierzęcia "), aczkolwiek nie jestem pewien tego odczytania. Pojawia się też przyzwolenie na karę śmierci, gdy winowajca zabił innego człowieka. Jest to dane, ze względu na podobieństwo do Boga(czyli wolną wolę, ducha itp? O inteligencję? Że jesteśmy w stanie osądzić człowieka sprawiedliwie?)]

Przymierze ze wszystkimi istotami żywymi, iż nie będzie zgładzona żadna istota wodami potopu [ale inaczej już niby tak?]. Znakiem tego wiecznego(!) przymierza jest tęcza[taka ciekawostka]. Gdy się ukaże tęcza, to znaczy że Bóg wspomni o przymierzu [Nie musi znaczyć że Bóg sam w określonych przez niego momentach stawia tęcze by przypomnieć człowiekowi, że nie będzie Potopu II, ale że mógł przypisać takiemu zjawisku takie oto przypomnienie(czyt. fragment nie musi oznaczać że Bóg kierują przyrodą)]

Noe założył winnice i w skutego tego później się upił i leżał nago w namiocie. Cham gdy ujrzał jego nagość zawołał dwóch pozostałych synów Noego, a ci chodząc tyłem, by nie widzieć jego nagości, narzucili na niego płaszcz. Noe przeklną Kannana syna Chama, zamiast samego Chama(wtf), prawdopodobnie dlatego, że Cham powinien go zakryć i nie mówić o tym nikomu. Kannan ma być sługą Sema.Jafet też ma dostać i daje mu się dużą przestrzeń(?) i możliwość zamieszkania w namiotach Sema. [Wygląda to na pozycjonowanie nie tylko braci, ale także ich potomków, od których pochodziły różne ludy, więc możliwe że także pozycjonowanie ludów, innych nad inne(Od Sema pochodzą oczywiście Hebrajczycy)] Jest tu także (prawdopodobnie) pokazanie wady alkoholu, ukazanie go w złym świetle.

Rzd. 10 - Wypisanie potomków Noego i przypisanie ich jako źródło różnych narodów, szczepów itp. Nimerod-jeden z potomków Chama-pierwszy mocarz świta, panował w Babelu, Ereku, Akkadzie i Kalne. Wybudował też kilka miast. Sem - praojciec wszystkich Hebrajczyków. W sumie nic specjalne ciekawego.

Rzd. 11 - Cały lud ziemski posiadał jedną mowę. Gdy wynaleźli cegłę zapragnęli wybudować miasto razem z wieżą sięgającą aż do niebo, "w ten sposób uczynimy sobie znak , abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi. " [Czemu nie chcieli się rozproszyć? Czemu taka wieża to miałby być taki znak? Czy ja czegoś nie widzę?] Bóg uznał że przez jedną mowę i że są jednym ludem, ludzie zaczęli budować wieżę[Babel], więc należy im pomieszać języki. A potem rozproszył ich Bóg stamtąd na całą ziemię [czemu Bóg chciał ich na całej powierzchni ziemi, a nie w jednym miejscu i czemu budowa miała by być zła. Wg. przypisu budowla była symbolem niezdrowych dążeń do przekroczenia zakreślonych granic. Wieża mogła być znakiem, że ludzie za wysoko chcieli dojść i za wspaniałe rzeczy chcieli budować. Tylko co w tym złego?? No i w dodatku nie jest w tekście to dokładnie napisane, można jedyne się domyślać.]

_Potem jest wypisane potomków Sema. A potem Potomkowie potomka Sema - Terecha, od którego pochodził Abram. Co ciekawe, chociaż wcześniej Bóg ograniczył żywot ludzki do 120 lat, to jeszcze potomkowie Semo przekraczają tą liczbę, aczkolwiek ich wiek, gdy umierają maleje.(Przykłady : Sem-500lat, Eber-430lat,Serug-200lat, Terach-205lat)

  • 1
  • Odpowiedz