Wpis z mikrobloga

#elektronika, czy ktoś może mi polecić jakiś dobry kurs pod zabawę z #raspberrypi? Już tłumaczę o co mi chodzi i czemu sam go sobie nie znalazłem.

Otóż elektronika mnie nigdy nie interesowała, zajmuję się softwarem i przy tym chcę pozostać. Wiadomości pseudoelektroniczne muszą mi wystarczyć na jakieś proste pierdoły: zamontowanie przycisków do RPi czy wyprowadzenie sygnału do diod. Moja wiedza w tym momencie sprowadza się do tej, którą ma dość pojetna i inteligentna osoba, która jednak nigdy się w tym nie ksztalcila. Ostatnią godzinę siedzę na internecie, czytam różne kursy, instrukcje itp. i - szczerze mówiąc - #!$%@? się. Wytłumaczenie jak podłączyć switch do RPi a na załączonym schemacie oprócz źródła zasilania, rezystorow, microswitcha i pinu GPIO jeszcze jakaś niepodpisana strzałka w pustkę.

Opisałem się bez potrzeby, więc po prostu powtórzę pytanie: znacie jakieś kursy nastawione na praktykę, dla osoby, która wie tylko, że prąd płynie od minusa do plusa? Nie obchodzą mnie magistrale ani tranzystory bipolarne.
  • 11
@frogi16 ta strzałka to nie jest czasem masa/uziemienie/zero? Wrzuć obrazek. Poza tym to jeśli chcesz wejść z softem w świat fizyczny, to radzę zerknąć trochę na podstawy elektroniki, a nie na kursy rpi
@henk: załączam obrazek. Jak już o nim mowa to nie mam pojęcia czemu dzieje się na nim to, co dzieje się wg autora (tj. że w drugim przykładzie pin jest high kiedy switch jest naciśnięty). Wracając do tego co piszesz o wejściu w świat fizyczny, w tym problem, że interesuje mnie to w bardzo ograniczonym i ściśle określonym stopniu. Nie chcę poznawać sekretów elektroniki, bo bardzo dobrze wiem, jak szeroki to
f.....6 - @henk: załączam obrazek. Jak już o nim mowa to nie mam pojęcia czemu dzieje...

źródło: comment_ArTfL7EjfVkV59tDkA9B4gDqG94KTDcX.jpg

Pobierz
@frogi16: Powtórzę: Jeśli jest takie proste, to z czym masz problem?

W drugim przypadku przyciśnięcie przycisku podaje plus zasilania na wejście, stąd na nim stan wysoki.
@frogi16: Prąd ma tu niewielkie znaczenie, chodzi o napięcie, które pojawia się między wejściem i masą. Prąd jakiś popłynie do wejścia, ale to nie ma w tym kontekście znaczenia.

Sztuka elektroniki, Horowitz. Pierwszy rozdział pierwszego tomu to absolutne minimum, jakie powinieneś poczytać. Ok. 10 stron.
@frogi16 nie popłynie po ścieżce o najmniejszej rezystancji. Zapoznaj się z prawami Kirchoffa, bez tego ani rusz. Prąd do pinu popłynie znikomy, bo to złącze ma dużą rezystancję wejściową.