Wpis z mikrobloga

#analizabibilijna
Notatki są głównie skierowane na mnie,nie dla ogółu. mogę ominąć sprawy które są dla mnie oczywiste i nie są dla mnie warte zapisania. Czytam Biblie nie jako katolik, a jako (co najwyżej) chrześcijanin, jednak próbuję patrzeć z punktu widzenia katolika, chrześcijanina czy żyda.
Uwagi na temat notatek mile widziane.
[ ]-własne zdanie, interpretacja, wtrącenie itp

Rdz 4-8
Ewa po urodzeniu Kaina "Urodziłam mężczyznę z pomocą Jahwe" [Czy może oznaczać że każde dziecko, życie z duszą jest "tworzone" przy pomocy Jahwe? Np. poprzez nadanie duszy(zasugerowanie się retoryką Kościoła)].
"Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę ; na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą . Pan zapytał Kaina : « Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura ? Przecież gdybyś postępował dobrze , miałbyś twarz pogodną ; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował , grzech leży u wrót i czyha na ciebie , a przecież ty masz nad nim panować »."[Nie ważne są dary, ale jak człowiek żyje? No i oczywiście wskazanie aby człowiek walczył ze swym grzechem].
Kain zabił Abla-> Bóg-"Gdzie jest brat twój , Abel ?"[Niewiedza Boga? Dowiaduje się z dopiero z "Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi"]->Kara dla Kaina, nie będzie mógł uprawiać ziemi, tylko będzie musiał być tułaczem; gdy Kain mówi że kara jest zbyt wysoka, bo każdy będzie mógł go zabić, Bóg daje mu znamię by nikt go nie zabił[Czemu Bóg karze Kaina, ale nadal go chroni i to bardziej niż kogo innego? Jest w tym i w tym że nie może uprawiać ziemi jakieś przesłanie? Ja nie widzę]
Potomek Kaina - Lamek[5 pokolenie, prapraprawnuk], miał 2 żony[poligamia]. Lamek - "Gotów jestem zabić człowieka dorosłego , jeśli on mnie zrani , i dziecko - jeśli mi zrobi siniec ! Jeżeli Kain miał być pomszczony siedmiokrotnie , to Lamek siedemdziesiąt siedem razy !" [Barbarzyństwo, niezrozumienie woli Boga?]
Bóg w zamian za Abla dał Ewie i Adamowi następnego potomka, o imieniu Set. "Wtedy zaczęto wzywać imienia Jahwe"[Set zaczął mówić na Boga Jahwe]
W 5 rozdziale : Wyliczenie potomków Adama, aż do Noego i jego synów. Może coś oznaczać fragment "Gdy Adam miał sto trzydzieści lat , urodził mu się syn , podobny do niego jako jego obraz , i dał mu na imię Set ." [Adam był stworzony na obraz Boga, a i Set jest podobny jak obraz do Adama, więc jest też podobny do Boga. Może coś oznaczać fakt że do Kaina i Abla nie było tego powiedzianego(Rozdzielenie ludzi na Setytów i Kainitów).
Rodz 6. "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi , rodziły im się córki . Synowie Boga , widząc , że córki człowiecze są piękne , brali je sobie za żony , wszystkie , jakie im się tylko podobały " [Skąd to rozróżnienie na Synów Boga i córki człowiecze, a nie Córki Boga. Objaśnienie mówi że Synowie Boga może oznaczać Setytyów(potomków Seta). Może córki człowiecze to są kobiety z rodu Kainitów, z tego rodu "złego"? Może chodzi o mieszanie się czystego rodu z nieczystym i to przez piękność wybranki(cecha cielesna nie duchowa). Jeszcze fragment "wszystkie , jakie im się tylko podobały" może podkreślać nie frywolność ich czynów, nieświętobliwość, może także poligamię.]
"Wtedy Bóg rzekł : « Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze , gdyż człowiek jest istotą cielesną : niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat ». A w owych czasach byli na ziemi giganci ; a także później , gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych , te im rodziły . Byli to więc owi mocarze , mający sławę w owych dawnych czasach . "[Ograniczenie życie człowieka do 120 lat(wcześniej żyli nawet po 900 lat. Jako że jest to pokazane tuż po tym jak "brali(...)wszystkie jakie im się podobały", może ewentualnie oznaczać niemożność bycia Boga długo w tak cielesnej i grzesznej postaci jaką stał się człowiek(?). Może też oznaczać zabranie daru niejakiej długowieczności. Nie wiem co tu robią giganci, ani co oznacza że "byli to więc owi mocarze", o kogo chodzi.]
"Kiedy zaś Pan widział , że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe , żałował , że stworzył ludzi na ziemi , i zasmucił się . Wreszcie Pan rzekł : « Zgładzę ludzi , których stworzyłem , z powierzchni ziemi : ludzi , bydło , zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne , bo żal mi , że ich stworzyłem ». [ Tylko ] Noego Pan darzył życzliwością"[Nadal jest pokazywanie Boga jako istoty nie transczasowej(wszędzie i zawsze naraz, ogarniająca cały czas naraz, więc znająca przyszłość, bo w tej przyszłości istnieje tak samo jak w przeszłości, teraźniejszości i całym czasie, ogólnie nieogarniętym dla ludzkiego umysłu(taka jest retoryka Kościoła jeśli chodzi o Boga)), a żyjącej jedynie w teraźniejszości bez wglądu w przeszłość. No i jeszcze są ukazane emocje(smutek) co do istoty Boskiej nie pasuje(Bóg jest miłością i jedynie miłością).]
Przymierze z Noem - Ocalony zostanie on ze swoją żoną, swoim synami i ich żonami, albowiem on wyróżniał się spośród innych ludzi nieskazitelnością i tym że w przyjaźni żył z Bogiem. Miał też zabrać po parze z każdego gatunku by nie wyginęły.[Będziesz żył czysto i w zgodzie z Bogiem - nie spotka cię KARA]
W międzyczasie jest mowa o zwierzętach czystych i nieczystych.
Koniec potopu

Pewnie jeszcze dzisiaj będę kontynuował

  • Odpowiedz