Wpis z mikrobloga

Mireczki, nigdy nie byłem wymiataczem w kwestii montowania kompów. Powoli przyszedł jednak czas, by Lenovo ideapad Y560 z 2010 zmienić na jakiś sprzęt stacjonarny. Nie jestem typem gracza lecącego na każdą wydaną grę kupując preorder. Osobiście wolę poczekać na porządne załatanie produkcji i np. zakup edycji GOTY. Nie ukrywam, że pomysł na zmianę sprzętu spowodowany jest chęcią ogrania na maksymalnych detalach dwóch gier - GTA V oraz Wiedźmina 3. Jako, że będę musiał dokupić oprócz jednostki także monitor, głośniki itd. chciałbym się Was poradzić w kilku kwestiach:

1. nie śledzę zbyt specjalnie wojenki AMD vs Nvidia, jednakże w IdeaPadzie mam Radeona HD5730, z którego jestem raczej średnio zadowolony - mam wrażenie, że dość szybko problematyczna w nim stała się aktualizacja sterowników - kilka razy przywitał mnie BSOD i kiladziesiąt minut zajmowało odkręcanie tego. Skłaniam się zatem ku kartom od Zielonych. Nie bardzo rozumiem różnicę w pojęciach "referenty", "niereferenty" itp. Na dzień dzisiejszy z tego co rozumiem nie ma sensu pchać się w karty 9xx, bo bardziej opłacalne stały się nowsze 10xx?
a) czy w przyszłym roku szykują się tu jakieś ciekawe premiery?
b) ktoś wspominał o wprowadzeniu w 2017 nowej szyny PCI Express - co to zmienia, czy warto czekać?

2. Budżet na jednostkę to 4000 - 45000. Czy jest jakaś duża różnica w wydajności w obecnych grach między kompem np. za 3,5 a 4,5 tysiąca? Jak bardzo perspektywiczny jest ten droższy, w jakich komponentach posiada rezerwy mocy?

3. Bardzo lubię grać w starsze gry z GOG. Czy jest sens kupować jeszcze Win 7? Czy raczej skazany jestem na 10?

4. Jaka pora roku jest najlepsza do zakupu kompa? Czy sklepy nastawiły się już na przedświąteczne podwyżki i windują ceny? Bez problemu mogę przeczekać okres świąteczny.

5. Osobny budżet przeznaczam na monitor. Tutaj jestem totalnym laikiem - ostatni monitor nie licząc ekranu laptopa to kineskopowy Belinea z 97 roku, zatem będę wdzięczny za jakiekolwiek porady, za czym się rozglądać. Czy lepiej np. wziąć jeden o większym rozmiarze, czy łączyć dwa mniejsze, od jakiej ceny w ogóle jest sens na ekrany patrzeć, czy zakrzywiony ekran to dobry pomysł itd.

6. Czy oprócz Pure PC można gdzieś znaleźć ciekawe propozycje konfiguracji?

I pytanie bardziej tyczące przyszłości grania:

7. Czy obecne kompy za 4 - 4,5 tysiąca będą zdatne do obsłużenia 4K i VR?

Wyszedł trochę przydługawy post, ale naprawdę będę bardzo wdzięczny za każdą radę i podpowiedź.

#kiciochpyta
#pcmasterrace
  • 16
@PdG_PL nie mam czasu wiec napiszę tylko o monitorze. Ja z rok temu kupiłem za tysiaka zakrzywionego samsunga 27 cali, i jest SUPER! Nie zalowalem ani przez chwilę, polecam. Jest lekkie wrażenie "otoczenia" obrazem podczas gry co jest przefajne, ale spokojnie mozna w dwie osoby np film oglądać bez żadnych problemów czy niedogodności
@PdG_PL: 1a: Co roku się coś pojawia nowego, z tych najbardziej wyczekiwanych to AMD Zen i Vega
1b. Nic nie zmienia
2. Zależy co się kupi, bardzo ogólne pytanie, jeśli dodatkowy 1k pójdzie w grafikę to starczy na ok 2 lata wiecej.
4. Kurs dolara ma najwięcej do powiedzenia.
5. Jeśli bierzesz gpu amd to bierz monitor z FreeSync, jesli Nvidie to G-Sync(dużo droższa opcja) Ludzie sobą chwalą konfiguracje z 2
@PdG_PL:
1) definitywnie i bezapelacyjnie team green. Też lata temu padłem ofiarą AMD'ka i radka. BSOD i zero aktualizacji sterowników. Nowe 10xx to future proof. Obecnie ceny są wysokie ale wodotryski mogą z czasem okazać się ciekawe: http://www.pcgamer.com/nvidia-gtx-1080-1070-features-detailed/
++Reference to stockowe karty od Nvidi. Non reference to te same chipy ale firmy takie jak ASUS,EVGA,MSI,GIGABYTE etc; zmieniają całą resztę - od PCB aż po obudowę. Zazwyczaj ich base-clock jest podkręcony z
@Aeit: bardzo dziękuję za rady, miało być 4500 a nie 45 tysięcy :) Nie jestem programistą :( Co do 1 a) chodziło o premiery w świecie kart graficznych, żeby się nie okazało że np. za rok 1070 stanieje 40% bo jakiegoś następcę wymyślą.
@PdG_PL: @Aeit: Kupowanie samego klucza Windowsa nie powoduje, że masz oryginalny Windows. Licencja wymaga 2ch "dowodów" oryginalności. 1) Klucz. 2) Naklejka 3) Nośnik

Co do pytań.
Kompa kupuj albo teraz, albo poczekaj 4-5 miesięcy na premiere 7mej generacji Intela i Zen AMD. Co do kart graficznych kilka miesięcy temu wyszły nowe generacje AMD i Nvidi. IMHO raczej kierował bym się w strone niebieskich i zielonych ( Intel + Nvidia ),
@dunik01 oryginalne jest wszystko co nie jest aktywowane crackiem czy loaderem. Nikt nie trzyma naklejki i płyty na wypadek inspekcji. Bo jakby mieli sprawdzać takie rzeczy to akurat widows byłby najmniejszym zmartwieniem.
Po co przepłacać za ten syfny system który inwigiluje na każdym kroku. Z powodu DX12?

@PdG_PL za 4,5k to zapomnij o 4K.
Na koniec roku/wiosnę przewidziane są premiery Kaby Lake 7gena procków intela.
Miej na uwadze że na wersje 'K'
@dunik01 to są podstawowe funkcje ... dalej nie widzę sensu by przepłacać.
@PdG_PL moim zadaniem na pewno nie, po prostu jeśli cena 1080 to ok. 3000 a Titana XP to 5800 ... to strzelą dowolną kwotę w tym przedziale i będą żyli długo i szczęśliwie.

Złożyłem ci coś takiego PdG_rig
Powinno się zmieścić w twoim budżecie. Ale nie sprawdzałem w jakich cenach są poszczególne części u nas.
służy dzielnie od dekady + po drodze parę komputerów znajomych na chipset od Z7x do Z9x, żadnego problemu. Być może na #krakow idzie lepszy sort niż na #warszawa


@robroypl: zapewne tak jest :> wspominałem Ci, że ostatnio znajomy oddawał deluxa na serwis? spalił się moduł zasilania