Wpis z mikrobloga

4 226 - 3 = 4 223

Tytuł: Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina
Autor: Jonathan Walker
Gatunek: historia
★★★★★★

Temat fascynujący - plan operacji "Unthinkable", czyli przygotowany na zlecenie Churchilla scenariusz wojny między zachodnimi aliantami a Związkiem Radzieckim, która miałaby wybuchnąć tuż po zakończeniu II wojny światowej. Czyta się jak interesujący wariant historii alternatywnej (którym de facto jest ten plan i traktująca o nim książka).

Z perspektywy polskiego czytelnika książka pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego w '45 zostaliśmy na lodzie i dlaczego nasi sojusznicy odpuścili sobie sprawę polską. Zamiast się na nich obrażać, warto poczytać i spróbować zrozumieć, dlaczego po prostu nie mogło być inaczej.

Mniej gwiazdek z uwagi na subiektywne upodobania - niektóre wyliczanki, detale, porównania potencjału militarnego etc. mnie osobiście trochę wynudziły (zabrakło wiedzy, żeby czerpać frajdę z tych fragmentów).

Tytuł: Carska manierka
Autor: Andrzej Pilipiuk
Gatunek: fantastyka
★★★★★

Takie sobie disco-polo. Jak ktoś lubi niewędrowyczowe opowiadania Pilipiuka, to tu ma więcej znanych sobie melodii.

Tytuł: Litr ciekłego ołowiu
Autor: Andrzej Pilipiuk
Gatunek: fantastyka
★★★★★

Jak już wspomniałem, takie sobie disco-polo. Jak ktoś lubi niewędrowyczowe opowiadania Pilipiuka, to tu ma więcej znanych sobie melodii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

____________________________

Tytuł: Potęga podświadomości
Autor: Joseph Murphy
Gatunek: szarlataneria


[nie odejmuję, bo wysłuchałem w audiobooku]
Szarlataneria i herezja :) A ponadto rażąca dysproporcja między obietnicą a faktycznie dostarczaną wartością. Jeśli ktoś kojarzy koncepcję afirmacji, to generalnie ma tę książkę przeczytaną, bo niewiele poza nią tu znajdziemy (taka specyfika prekursora). Od wielkiej biedy można ewentualnie uznać książkę za lek na nawyk zrzędzenia. Powiedzmy, że za to ta jedna gwiazdka ;)

#ksiazki #pilipiuk #churchill #bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz kurp - 4 226 - 3 = 4 223

Tytuł: Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski...
źródło: comment_U6B7rck6x6tAenkvpuHVbV3AEdhS49gO.jpg
  • 4
@kurp: o ile inne zbiory opowiadań niewędrowyczowych Pilipuika mi leżały o tyle Litr ciekłego ołowiu wydaje mi się pisany na kolanie i byle jak najszybciej (przynajmniej jeśli chodzi o pierszą połowę książki, przez którą przebrnąłem) ;/
@lukaszmarynczak Coś w tym jest, ale to chyba nie dotyczy tylko Litra, ale w ogóle tych nowszych zbiorów. Jak czytałem Reputację to też miałem takie wrażenie. Zresztą na pierwszy rzut oka już widać, że te zbiory, choć zawsze były dmuchane wielką czcionką i marginesami, są teraz dmuchane jeszcze bardziej, a i tak robią się coraz krótsze.