Wpis z mikrobloga

#cad #cnc #budowamaszyn #inzynieria

Pytanie do konstruktorów/technologów związanych z obróbką skrawaniem . Jaką wiedzą powinien dysponować projektant/konstruktor, żeby technolog/programista CNC po zobaczeni rysunków wykonawczych detalu nie złapał się za głowę? ;)
Możecie coś polecić oprócz Poradnika Skrawania (Garant)?
Za wszelkie źródła i tytuły literatury będę wdzięczny.
  • 18
@narwi: żeby się nie złapał za głowę to nie potrzeba rozszerzać wiedzy tylko zdrowy rozsądek. Poziom rysunków leci tak na łeb że nie wiem jak to nazwać.

To nie tylko moja opinia ale wszystkich majstrów jakich spotykam, kiedyś projektanci mieli jakieś pojęcie o robocie i wiedzieli jak rysować żeby sensownie to potem mądrze zrobić.

Dzisiaj jak już po studiach siądą w biurze przy kompie to od niego nie odchodzą bo alergie
@narwi: Wiedza to jedno praktyka to drugie. Początkujący konstruktor powinien kilka miesięcy łazić po hali i pytać kolegów jakby detal zrobić. Po jakimś czasie nabędziesz wyobraźni na temat możliwości wykonawczych zakładu, kolejności procesów, szybkości, dokładności wykonania. Rysunek przyjmie wszystko, łącznie z niewybrednymi słowami w twoją stronę kiedy frezer nie będzie miał jak złapać detalu bez obrabiania imadła.
@narwi: zdrowym chlopskim rozumem i wyobraznia, oraz chociazby pobieznym przegladnieciem kurmaza jak konstruuje sie wszelkiego typu wezly, walki, obudowy.
Reszte za ciebie zrobi technolog, chlopaki na produkcji i na montazu - czasem ta reszta to spory #!$%@?, ale inaczej sie nie nauczysz.
@George_Stark: @apaf: @PurpleHaze: @saldatoreafilo: Robię w tworzywach sztucznych i na co dzień nie pracuję, ani nie projektuję części wykonywanych przy pomocy cnc. Obróbkę skrawaniem chcę poznać z własnej ciekawości, nawet jeśli będzie to wiedza tylko teoretyczna. Mam wrażenie, że niektórzy za mocno się podpalają.
@narwi ale ogólnych zasad tu nie ma. Dobry konstruktor to taki, który zna realia własnego zakładu, a nie wszystkie możliwe technologie i urządzenia.
Z uniwersalnych porad to wystarczy trochę "empatii" - postaw się na miejscu osoby czytającej rysunek i próbującej detal wykonać. Co będzie musiała odczytać i dalej jakie czynności wykonać, żeby uzyskać dany efekt. Jakimi dysponuje środkami i możliwościami
@padobar: No i taka odpowiedź jest w pełni satysfakcjonująca. W przypadku tworzyw są ściśle określone zasady typu "trzymaj się jednakowej grubości ścianek", "unikaj załamań i ostrych krawędzi" itd. (oczywiście w dużym uproszczeniu, bo te zasady można naginać i łamać w określonych sytuacjach). W ofertach pracy na konstruktorów często się przewija wymaganie "doświadczenie w pracy z detalami obrabianymi skrawaniem" - stąd moje pytanie czy jest to jakaś konkretna wiedza, czy zdroworozsądkowe podejście
@narwi: no to jak juz pisalem wez w lape kurmaza, nawet takiego w PDF i przestudiuj. Tam masz po kolei wszelkie potrzebne zagadnienia. Wlasnie takie jak: po co komu podciecia obrobkowe, czemu robi sie wyjscia gwintow, skad fazy na walkach, czemu hartuje sie pewne powierzchnie i jaka chropowatosc oraz tolerancja jest do czego itp itd...
Ogolnie w metalu nie musisz przejmowac sie (jako konstruktor) technologia wytwarzania, rysujesz i chcesz to dostac
@narwi: Zdrowo rozsądkowe podejście jak najbardziej. Większość zasad przy tworzywach sztucznych znajdzie zastosowanie przy metalach.
-zawsze myśl jak to zamocować
-ostre krawędzie istnieją tylko w teorii
-toleruj tam gdzie to niezbędne
-jasno określ bazy
-im mniejszy detal tym trudniej go wykonać
-czy mu to wejdzie na stół
-stosuj podcięcia, fazki, otwory i powierzchnie technologiczne
itd.
Serio ogólna wiedza to tylko początek, każdy przypadek to możliwe całkiem odmienne podejście.