Wpis z mikrobloga

Hej, Mirki ze #studbaza i #programowanie
Potrzebuję komputera na studia, mam trochę ponad 3 tysiące do wydania. Nie interesują mnie konkretne modele, a chciałbym się zapytać czy na studia informatyczne (i potem dalsze rozwijanie się w tym kierunku) lepszym wyborem jest 13.3" cały aluminiowy ultrabook (z niedużym ssd'kiem, słabym procesorem, ale za to lekki, mobilny i z bardzo długim czasem pracy na baterii) czy może raczej jakiś 15.6" (lepszy procek, gtx950m/960m, większy dysk hdd, ale za to ciężki kloc z baterią na jakieś max 3h).
Co Wy byście woleli, co byście wybrali, co jest wygodniejsze dla informatyków na studiach?

#pytanie
  • 17
@poetakodu: nie no kumpel z roku wyżej kupił #!$%@? serwer z 4Xeonami by liczyć xD
może ja powiem tak
mam PC i ThinkPada za około 1000zł (bo rozbudowany)
kumpel miał Lenovo (nie polecam) do giereczek
w efekcie ja mam wygodny i wystarczający komputer a on szybki i nie wygodny.
W sumie na infie nie potrzebujesz jakiś gignatycznych mocy obliczeniowych czy grafiki
ważne by Visual chodził płynnie no czy tam maszynę wirtualną
@poetakodu: dysk ssd, bateria tak średnio - przynajmniej u mnie zawsze był dostęp do prądu i rzadko bywało, że dłużej niż 1h poza zasięgem gniazdka byłem, matowa matryca i proces i3/i5 + 8gb ram już powinno dawać radę, grafa może być zintegrowana.
Więcej cali, wygodniej jako drugi monitor w domu i więcej kodu w szkole zobaczysz, lżejszy może być jak zamierzasz tylko na nim programy oddawać.
Po za tym często wszystko
@poetakodu: Rozmiar - to też zależy czy na studia wyjeżdżasz z miasta rodzinnego i będziesz zjeżdżał np co 2 tygodnie czy studiujesz w swoim mieście rodzinnym.
Wydajność - na pewno bierz coś z ssd, co najmniej i5 i 8GB ramu. Jeśli chodzi o baterie to i tak na każdej uczelni technicznej są już wszędzie gniazdka, nawet w aulach
Jeśli weźmiesz laptopa to dokup sobie do domu za 300-400zł monitor zewnętrzny 20-kilka
@poetakodu: Zenbooka ux303 miałem przez cały pierwszy rok na studiach, na nim arch fajnie ustwiony z xfce i 11h średnio mi trzymał na baterii. Notowania koło 13h, przeglądania neta koło 8. Przy kodzeniu w Clion przebijał aira kumpla ^^
@rzuf22: Mówisz, że aż tak bardzo przeszkadza brak mocy? Ja do końca jeszcze się nie mogę wypowiadać, ale ludzie mówią, że do programowania nie potrzeba jakiś szalonych procesorów
@poetakodu: klepanie kodu jest spoko, ale jakby mi przyszło kompilować jakiś duży projekt na słabszym procku niż mam obecnie to nie byłoby kolorowo. Poza tym ja tam lubie mieć otwarty chrome z kilkudziesięcioma zakładkami, 3xVS i pare innych rzeczy do pracy, a do tego niestety potrzba i ramu (16 GB starczy) i procka.