Wpis z mikrobloga

#jessenapoligonie #ciekawostki #gunboners #bron

ViS pojawiał się na wykopie i mirko wielokrotnie - ale dziś ktoś wrzucił na reddita fotki swojego najnowszego nabytku. Ktoś, komu w żyłach krąży jeszcze polska krew. Ja ze swojej strony dorzucam jeszcze historię pistoletu - dla tych, którzy jeszcze jej nie znają..

ViS wz. 35
Broń - legenda

W kręgach znawców broni (m.in. czasopisma Guns & Ammo), jeden z najlepszych pistoletów wojskowych, kiedykolwiek wyprodukowanych na świecie.

Pistolet samopowtarzalny kal. 9mm para, skonstruowany przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego (WiS, przemianowany później na VIS - z łaciny "siła"), zaprojektowany wg wzoru Colta 1911. Produkowany w Radomiu od roku 1935 do wybuchu II Wojny Światowej, wywołanej przez Niemców ( ͡º ͜ʖ͡º)
Niemcy z resztą przenieśli produkcję tego pistoletu do austriackiego Steyra, ale oczywiście nie dali rady utrzymać polskiej jakości. Na szczęście swoje egzemplarze nazywali Pistole35, więc nie sposób się pomylić.
Polscy rusznikarze wytwarzali Visy również w konspiracji, wykradając części z fabryki, a i tak w dalszym ciągu były dużo lepsze niż niemieckie.

Konstrukcja nie różni się od pierwowzoru, oczywiście najbardziej charakterystycznym elementem jest bezpiecznik chwytowy w rękojeści, zwalniany w momencie ujęcia pistoletu w dłoń.
To ten niepozorny element z tyłu rękojeści, który możecie zaobserwować w dowolnym Colcie 1911 oraz oczywiście na poniższym zdjęciu VISa. Bez jego wciśnięcia w rękojeść nie oddacie strzału :)

Wyprodukowano niecałe 50 tysięcy sztuk, zatem wartość kolekcjonerska VISów jest dziś wysoka, tym bardziej, że ich jakość i niezawodność pozwala na bezproblemowe użytkowanie. Fabryka Broni "Łucznik", obchodząca w zeszłym roku 90-lecie istnienia pozwoliła sobie na reaktywację tej legendy. Ale to już nie to saaaamo ;)

Ryszard Woźniak „Broń i amunicja”. 2002. nr 1
Zdzisław Walczak: 9 mm pistolet wz. 1935 Vis
Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: 9 mm pistolet samopowtarzalny VIS wz. 1935
Zbigniew Gwóźdź. Pistolety Vis. „Wojskowy Przegląd Techniczny”. 1983
j.....n - #jessenapoligonie #ciekawostki #gunboners #bron 

ViS pojawiał się na wyk...

źródło: comment_qYQBccEzhtdHUueNEfDgl7rolGfvHUGX.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Z tego co ja pamiętam, to główną inspiracją był Browning HP, który miał być zaadaptowany przez Wojsko Polskie i brał udział w tym samym konkursie co WIS (później VIS). Bardzo dobre porównanie przygotował Ian z Forgotten Weapons.
  • Odpowiedz
@liqui6: Jest podobny - w końcu wzorowany jest właśnie na konstrukcji Johna Browninga, ojca współczesnych pistoletów samopowtarzalnych. Różnią się przede wszystkim rodzajem amunicji i sposobem ryglowania lufy (jeśli dobrze pamiętam, ten zapożyczono z innej konstrukcji Browninga - pistoletu HiPower).
  • Odpowiedz
@nico112: Może chodziło o redukcję masy naładowanej broni, bo to było jedno z kryteriów. Pewnie ktoś zrobiłby taki upgrade z czasem, więc broń byłaby po dziś dzień w użyciu, gdyby jakieś głąby zechciały ją produkować i dać jej szansę po 1945 (,)
  • Odpowiedz
@nico112, @eloar: W tamtych czasach często myślano takimi kategoriami, że dziś się z tego śmiejemy. Np. dlaczego upierano się przy zintegrowanych magazynkach w karabinach (np. M1 Garand)? Bo uważano że szeregowy żołnierz zaraz zgubi swój magazynek w boju.

Wariant Colta 1911 (pistolet M45A1) całkiem niedawno (chyba 2012) został przyjęty na służbę w USMC, mimo siedmionabojowych magazynków. Chińczycy z Norinco produkują wersję z magazynkiem dwurzędowym, więc da się.
  • Odpowiedz