Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z laptopem. Mam go od około roku, kupiona poleasingowa używka, domontowany SSD i RAM zwiększony do 4gb. Sprzęt nie jest nowy, ale do netu, filmów i drukarki wystarcza.
Ostatnio zaczął nieźle zamulać. O ile na początku uruchamiał się <15 sekund to teraz jest dużo wolniej. Podczas używania nieźle przymula, nawet oglądanie filmów na YT jest problemem (zwłaszcza w HD). Grzeje się, wentylator chodzi bez przerwy nawet gdy mam tylko wykop odpalony (na początku w prawie nigdy się nie uruchamiał).

Co można zrobić żeby odzyskał wigor? Mam antywirusa oczyffko, darmowa wersja Avast'a, do czyszczenia używam CCleaner. Na dysku miejsca jeszcze bardzo dużo, nie mam zbyt wiele programów zainstalowanych (z takich bardziej zasobożernych to tylko trochę programów do 3D i Visual Studio).

Macie jakiś pomysł co z tym zrobić? Czy pozostaje mi tylko przeinstalowanie systemu (Windows 7 here)?
Dodam że ze wszystkimi komputerami tak miałem że przez pierwszy rok działały bez problemu a później było coraz gorzej ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#komputery #informatyka #pytanie
  • 10
@Symeg: Na tą chwilę obciążenie procesora około 50-55% i pamięć fizyczna 50%. Ale jak odpalę procesy to praktycznie nic nie pokazuje mi zajętości procka (czasem jakiś proces wskakuje na 1%). Zajętość pamięci w sumie 260k przez google chrome (w sumie 4 obrazy)
@Symeg: Nic nie robię. Mam tylko odpalony wykop na Chrome, CCleaner (skorzystałem z okazji i wyłączyłem autostarty niepotrzebne) i menedżer zadań.

Uruchomiłem monitor zasobów (nie wiedziałem że to mam nawet ( ͡° ʖ̯ ͡°)). W zakładce "procesor" pokazuje usługę o nazwie "wuauserv" (wtf?). To jest to co zajmuje te 50%.
@Symeg: dzięki cumplu, trop z aktualizacjami pomógł :-)
Zainstalowałem aktualizacje oznaczone jako ważne, ale i tak Windows Update robił trzodę i zabierał dla siebie 50%. Nie udało mi się zainstalować wszystkiego (przy jednej proponowanej aktualizacji cały czas pokazywał 0% z 0kb). Wyłączyłem aktualizacje automatyczne i użycie procka spadło z 50% do <10% ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zadziałało na obu moich zamulających kompach.
@Heart: Proszę bardzo :)
Z tym 0% mi też się często to zdarza i tak jak napisał @vytah Windows Update zarzyna procesor czasem przez kilka godzin zanim zainstaluje aktualizację.