Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Szczupak (Esox lucius)

Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia
Wymiar ochronny: 50 cm
Limit dobowy: 2 szt. łącznie wym. gatunków: troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń

Opis:
Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Okazy ponad 15-20 kg są rzadkie. Ciało ich jest spłaszczone, opływowe. Głowa wydłużona, ze zwężającymi się szczękami i bardzo szerokim spłaszczonym pyskiem. Zęby szczupaka na dolnej szczęce są skierowane do środka i bardzo ostre, szczęka górna jest ich pozbawiona. Ponadto liczne zęby występują na kości podniebiennej, kościach międzyszczękowych, lemieszu, kości gnykowej oraz łukach skrzelowych. Łuski są dosyć małe, owalne, mocno osadzone w skórze.Linia boczna dobrze rozwinięta, często poprzerywana, posiada ona dwa lub trzy rozgałęzienia wzdłuż boków. Na głowie znajdują się liczne jamki zmysłowe. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte mocno do tyłu i położone blisko siebie. Ubarwienie zmienne w zależności od warunków środowiska. Młode osobniki są zwykle jasnozielone, brązowawe lub srebrzyste. Ciemne plamy na bokach zlewają się czasami w poprzeczne smugi. Starsze osobniki mają ciemnozielony grzbiet, jaśniejsze nakrapiane żółtymi plamami boki i biały brzuch. Płetwy parzyste są czerwonawe i jasne, na nieparzystych występują ciemne poprzeczne paski. W dobrych warunkach rośnie bardzo szybko.

Odżywianie:
Jest świetnie przystosowany do życia wodnego drapieżnika, normalnie nie jest aktywnym myśliwym, choć zalicza się do najbardziej drapieżnych ryb. Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. Większe osobniki mogą aktywnie gonić ławice ryb (na przykład śledzi) w strefie pelagicznej dużych jezior albo Bałtyku. Szczupak wybiera ryby często występujące w jego ekosystemie i dostatecznie duże, "żeby były warte wysiłku?. Wśród szczupaków częstym zjawiskiem jest kanibalizm.

Rozród:
Tarło odbywa wczesną wiosną w marcu i kwietniu, na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Ikra jest bardzo drobna, jest ona przytwierdzana do roślinności wodnej. Wylęg następuje po 12-15 dniach.

Metody i techniki połowu (Jak łowić):
Metody „na szczupaka” to przede wszystkim spinning, spławik, coraz częściej również grunt.
Przynęty. Wszelkie możliwe spinningowe przynęty (woblery, wahadłówki, obrotówki, gumy itp.), żywe ryby, żaby, pijawki.
Zanęta: Wciąż trwa dyskusja miedzy wędkarzami w tej kwestii, jedni uważają że niema zanęty na szczupaka drudzy natomiast że nęcąc biało-ryb zwabimy również drapieżniki. Pojawiają się także komentarze mówiące że dobrą zanętą są ryby morskie takie jak śledzie czy makrele i ich tłuszcze
Zestaw: Spławikowy – żyłka 0,28 do 0,32 mm, przypon stalowy lub wolframowy ok 30 cm, wędzisko 3,5 – 4m, spławik o wyporności od 10 do 20 gramów, kotwica od numeru 2 do numeru 4. Spiningowy – żyłka od 0,22 do 0,28 mm może być też plecionka max 25 mm, przypon stalowy lub wolframowy, wędka od 2,40 do 2,70 m z ciężarem wyrzutu 40 g, woblery lub obrotówki numery 3 i 4 lub też inna sztuczna przynęta.

Rekord Polski: 133cm i 24,10 kg

Kulinaria:
Szczupak. Charakteryzuje się białym, jędrnym, chudym mięsem. Jest ono jednak suche i ościste. Najlepsze są sztuki młode, dwuletnie, o wadze do 2 kg. Ryba ta ma mocna skórę i dlatego świetnie nadaje się do faszerowania. Można ją też piec, gotować na parze, dusić i smażyć. Znakomicie smakuje przyrządzona po żydowsku (w cebuli i jarzynach).
Mięso tej ryby jest jasne, zwarte i delikatne. Doskonale nadaje się do duszenia w wywarze z warzywami, pieczenia, smażenia i grillowania.
Szczupak dobrze smakuje również nadziewany różnymi rodzajami farszów. Mięso szczupaka lubi towarzystwo sosów- zwłaszcza koperkowego i ziół szczególnie rozmarynu, tymianku, cząbru, pietruszki i bazylii.
Galareta ze szczupakiem to wyśmienita przekąska, świetnie smakuje z kilkoma kroplami octu lub soku z cytryny. Dzwonki ze szczupaka z czerwoną kapustą, doskonale wyglądają i aromatycznie pachną.
http://gotujmy.pl/faszerowany-szczupak-w-galarecie,przepisy-szczupak-przepis,254677.html

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Szczupak (Esox lucius)

Okres ochronny: od 1 stycznia...

źródło: comment_7OxPu1VDptU5XWKcZz3V1zVevoQ8otjS.jpg

Pobierz
  • 14