Wpis z mikrobloga

Najlepsze rozwiązanie na zdalny pulpit, gdzie hostem jest Linux Mint a klientem Windows XP?
VNC spoko, ale mam problem bo host na FullHD, a klient 1440x900 - a nie ogarnąłem czy da się skalować/zmieniać rozdzielczość przy podłączeniu klienta. Nie muszę dodawać że taka praca nie jest komfortowa (przez scrollbary) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie chcę zrobić pendrive który wpinam w zdalny komputer i mam dostęp do swojego.
Pomysły?

#linux #mint #linuxmint #kiciochpyta #systemyoperacyjne #ubuntu #zdalnydostep #zdalnypulpit
  • 22
  • Odpowiedz
@Fall: wygląda fajnie, szkoda że Cinammon 2.x nie działa, będę musiał doinstalować drugie środowisko tylko dla remote access ( ͡° ʖ̯ ͡°) zabieram się do testów
@zaxcer: scp służy tylko do transferu plików.
@DefinitelyNoOne: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Fall: zainstalowałem serwer, próbuję się podłączyć i wyskakuje mi lista sesji... Udało mi się utrzymać okienko logu a tam:

Protocol mismatch or no X authentication data.
wiesz jak to skonfigurować?
  • Odpowiedz
@Fall: na necie nic o tym nie ma, no oprócz informacji że logowanie na roota nie robi takich problemów, ale ja tego nie zamierzam robić ( ͡° ͜ʖ ͡°) czyli kolejne narzędzie które miało działać a nie działa, eh.

@fervi: z tego co widzę to pozwoli mi na przekazywanie całego ekranu via SSH i ma klienta na windowsa, czyli super. Masz może jakiś bardziej przystępny link
  • Odpowiedz
@aso824: Ja pod Linuksem używam tak
xpra start ssh:@:175 --exit-with-children --start-child="xterm"

Chyba, że wolisz shadow.
Ogólnie to tyci możliwości Xpry, pozwala przesyłać obraz z OpenGL, pozwala udostępniać drukarki, dźwięk, w razie awarii sieci twoja sesja ciągle istnieje (możesz wznowić), a to pewnie z 10% funkcji :P
  • Odpowiedz
@fervi: właśnie widzę, ale po ich dokumentacji to niezbyt wiem jak to samemu postawić.
Bo pokazują jak odpalić jedno okienko i je obsługiwac pod klientem linuksowym.
A ja chcę cały pulpit obsługiwać na windowsie. Nie znam na tyle serwera X aby to odpalić.
Pomożesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fervi: w sumie ten x2go tak samo działa, czyli stawia własny serwer X nawet na windowsie, tworzy nową sesję X na serwerze i przesyła; ale jak czytałem to jest dużo problemów, m.in. aplikacje używające OpenGL czyli w tym dużo w Qt5 nie działa, pewnie gdybym przeglądarkę obsługiwał też by się sypało. Czy xpra pozwoli mi to zrobić bez problemów? -.-
  • Odpowiedz
@aso824: Zobaczysz :P

Można z konsoli odpalić Xprę (Windowsowej) - spróbuj w ten sposób. Z graficznej nigdy mi się nie udało.

Teoretycznie jest nakładka Winswitch (jeśli dobrze rozumiem) - ją też możesz użyć
  • Odpowiedz
@nocneszczury: teraz zdałem sobie sprawę że skalowanie jednak odpada, bo przy takiej różnicy rozdzielczości będzie tragedia tj fatalna jakość obrazu i ciężkie użytkowanie. Muszę użyć czegoś co mi zmieni rozdzielczość po stronie serwera.
@fervi: eh, no nie mam ochoty na takie dzikie rozwiązania które może-a-może-niekoniecznie zadziałają :/
Wygląda na to że wracam do VNC i będę przestawiał rozdzielczość hosta, to chyba zadziała najlepiej. I najwolniej ( ͡° ʖ̯
  • Odpowiedz
@aso824: skalowanie to zle slowo, wprowadzilem Cie w blad. Chodzilo mi o to, ze gdy np maksymalizujesz okno, serwer automatycznie zmienia rozdzielczosc, dzieki temu nie masz scrollbarow i wszystko jest fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem tylko czy to sprawka klienta czy serwera.
  • Odpowiedz
@fervi: RDP na linuksie?
@nocneszczury: no właśnie udało mi się skonfigurować serwer VNC i jest spoko - spawnuje się osobny serwer X i działa dobrze. Prawie.
Rozwiązałeś problem z OpenGL-em? Żadna aplikacja która go używa nie wstaje. Nie mówiąc o Chrome który zły serwer X wybiera i nie da się go przez VNC używac z tego powodu :/
  • Odpowiedz
@nocneszczury: a serwer? ja mam paczkę "vncserver" od RealVNC z repo, Mint. Pluje mi błędy o obsłudze GLX gdy odpalę appkę która tego wymaga. Widziałem takie cudo jak VirtualGL ale nie mam pojęcia jak odpalić, zatem zazdro że działa z palca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz