Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie kilka DLC wczoraj i nie ogarniam jeszcze kilku rzeczy.
1. Jak bronić się przed piratami? Zabierają mi złoto i kradną marynarzy, wysłałem kilka statków do ochrony przed piratami, ale są mało skuteczni.
2. Szlachta i Clergy żadają ziemii, dałem im wcześniej kilka prowincji to Szlachta miała taką pozycję, że planowała bunt. Jak sobie z tym radzić?
#eu4
  • 4
@D3v0: @deyna: 1. Da się. Podbij wybrzeże afryki (Marocco, Tlemcen, Tunis). Bez dostępu do morza nie mają jak piracić.
2. Uważaj na influence. Czytaj dokładnie efekty wyskakujących eventów (niektóre zmniejszają wpływy estatów). Jak wyskoczy Ci informacja o buncie sprawdź kiedy zmniejszają się ich wpływy zdobyte poprzez eventy lub akcje które na nich wykonujesz.

PS. Wysłanie floty do ochrony przed piratami powoduje, że chronią one morski szlak handlowy do którego ją
@deyna: Tak jak na każde inne państwo. Aby skutecznie "piracić" ich port musi być w odległości min. 3 pól morskich od Twojego portu.
Innym rozwiązaniem jest zmienić religię na muzułmańską (nie wiem czy koniecznie muszą być to sunnici, czy mogą to być inne odłamy muzułmanów), ale jest to ciutkę bardziej skomplikowane. Państwa (łącznie jest ich chyba 6, ale tylko 3 mają dostęp do morza) mogą atakować wybrzeże tylko "niewiernych".