Wpis z mikrobloga

Polecicie jakieś dobre opracowanie Arystotelesa? Najlepiej coś z dużą ilością cytatów lub "odnośników". Coś, co powie mi po kiego Arystoteles rozwodzi się w Metafizyce nad tym "co to znaczy jedno", co osiąga definiując "konieczność" lub jak definicje "bytu" wpływają na resztę jego filozofii.

Może, a nawet wskazanym byłby, jakiś akademicki podręcznik, byle nadał się dla początkujących z powierzchowną jeno znajomością Stagiryty.


#filozofia
  • 3
@Kampala: na pewno wartą polecenia są eseje Piotra Nowaka z "Umieram więc jestem". (nie tylko Arystotel, ogólnie o greckiej myśli.) Masz tam wprowadzenie również do Platonka i odpowiedzi na postawione pytania.

Arystoteles jako gwiazda myśli średniowiecznej został bodaj najlepiej opracowany przez Akwinatę (jego komentarz do Metafizyki.) No i Awerroes też.

Czemu akurat interesuje cię Metafizyka kumplu? Jeśli mogę ci coś podpowiedzieć to Polityka i Etyki są ciekawsze.
@FaustusAnestezjolog: dzięki. Bardziej interesują mnie niechrześcijańskie i nowoczesne opracowania, takie dość neutralne, bez podciągania ich pod chrześcijańskiego Boga.

Po Metafizykę (i Fizykę) sięgnąłem z powodu chęci zapoznania się z najbardziej znanymi pojęciami Arystotelesa, z czterema przyczynami, substancją, formą, nieruchomym poruszycielem, Arystotelowską krytyką idei itd.