Wpis z mikrobloga

#chwalesie #fotografia #statyw #malejestpiekne

Czesc ludziki,

Postanowiłem się pochwalić, dziś właśnie przyszła paczka z naszego bratniego kraju, Chin znaczy się.
A w paczce tej mój najnowszy nabytek: statyw Sunwayfoto T1A20.

Nie bede wam tu pisał, że trochę kiepsko, ze pakują w tani szary karton, bo karton i tak wyrzucę.
Napisać natomiast muszę, że przezyłem bardzo miłą niespodziankę po rozpakowaniu owego smutnego kartonu.

W recenzjach pisali, ze statyw jest bardzo dobrze wykonany, no ale szczerze, to, co zobaczylem, mnie calkiem zbilo z tropu.
Jeszcze nie widzialem chinskiego produktu wykonanego az tak starannie.
Wszystko ladnie klika, wszystko co do milimetra, aluminium wysokiej jakosci, farba jakas taka przyjemna w dotyku, ba, nawet sruby regulacyjne, ktore zawsze chinczycy traktuja po macoszemu, tu sa bardzo dobrej jakosci.
Wlasciwie, to jest to jakosc, jakiej ani Foba, ani Linhof, czy Sinar by sie nie powstydzili. Prawdziwa szwajcarska robota.
Znaczy sie nie prawdziwa, bo jednak chinska. Ale mozna sie nabrac. Jakosc materialow i wykonania na piatke z plusem.

Sam statyw zas jest malutki, rozklada sie na plasko, wystajac wowczas ledwie ze trzy centymetry ponad poziom gleby, zas z nogami wypuszczonymi maksymalnie siega gdzies tak na 45 centymetrow. Nogi dzialaja cos jak w drewnianych statywach Barlebacha, elegancko, mocno, staromodnie, bez zadnych fikusnych polobrotow i innych takich.
Udzwig maksymalny podawany jest jako 25kg, ale mysle, ze da rade przyjac duzo wiecej.
Jakby kogos interesowala wartosc w cebulionach, to nie jest to jakas zaporowa cena, tak okolo 200 dolarow amerykanskich.

Ktos moze zapytac po co taki maly statyw. No i to bedzie dobre pytanie.
Statyw tego typu nie jest dla kazdego. Malo kto potrzebuje mikrostatywow o duzym udzwigu.
Ludzi, ktorzy czegos takiego potrzebuja, mozna podzielic na trzy typy:
pierwszy, to zolnierze z Wietkongu, ktorzy na czyms musza oprzec swoje ckmy, a sa niscy.
Drugi, to ludzie, ktorzy taki statyw kupili przez pomylke,
No i trzeci, ludzie, ktorzy maja duzo roznych aparatow, ktorymi nie musza wcale pykac zdjec z wysoka, ale ktore sa diablo ciezkie i duze.
No i wlasnie ja mam rozne takie, srednioformatowe i duzego formatu, ktore waza od osmiu do pietnastu kilogramow, w zaleznosci od konfiguracji i ktore glownie i tak uzywam do krajobrazow, makro i czasem architektury.

Lubie o sobie myslec, jako o osobie z grupy trzeciej, ale najblizsze tygodnie skoryguja te teorie i zobacze, czym aby nie jest grupa druga.

Jesli ktos szuka malego statywu, to goraco polecam. Porzadny produkt.
Jedyne, co bym zmienil, to srednice platformy, ktora ma tylko 67mm, a ze wzgledu na duzy format wolalbym widziec cos w okolicach 77mm lub wiecej, zeby komfortowo osadzic glowice pod duzy format. Poza tym, rewelacja.

No i szybkie zdjątko, robione golarką:
dzikireks - #chwalesie #fotografia #statyw #malejestpiekne

Czesc ludziki,

Posta...

źródło: comment_24EeI21yDgRwmjmG9u0jAsO7VYt9Fa0h.jpg

Pobierz
  • 8
@Klofta: no to akurat kwestia wzgledna, a w tym przypadku, biorac pod uwage jakosc wykonania, uzyte materialy na ktorych nie oszczedzano w glupi sposob i fakt, ze ani jededn element nie jest plastikowy, czy gumowy, to jest calkowicie akceptowalna.
Poza tym to produkt niszowy, wiec nie maja zbyt duzo konkurencji, a producenci z USA (od ktorych zreszta zerznieto schematy konstrukcyjne) wolaja za blizniacze rozwiazania dwa razy wiecej.
Niby 200 dolarow faktycznie
@Klofta: o, tutaj oryginal, ktory tak fajnie chinczycy skopiowali, ( http://www.reallyrightstuff.com/TP-243-Ground-Level-Tripod ) a drobne zmiany, jakich dokonali, jedynie sa na plus: na przyklad klawisze blokujace kąt nóg, które zrobili prawie plaskie i ładnie klikające w zapadkach, zamiast naciaganych w dol w oryginale, czy wyzłobienia na nogach dodatkowo hamujące nogi przy wyciąganiu, więc bez ryzyka, ze wypadną.
To chyba rzadki przypadek, w ktorym chinska kopia produktu jest chyba nawet lepsza, niz oryginal.
@Czarny_Klakier: Powiem Ci, ze wrecz przeciwnie! Nisko polozony srodek ciezkosci sprawia, ze calosc jest duzo bardziej stabilna i nie zauwazam zadnych wibracji, a z moim duzym statywem, to tak roznie bywa, nawet z podwieszonym od dolu ciezarkiem.
Teraz jeszcze zamowilem panoramiczna glowice poziomujaca i powinno byc spoko, bo bedzie miala 90mm srednicy, wiec przyjmie zarowno glowice od Sinara(75mm), jak i od Linhofa (77mm)
Zreszta zobacze jak bedzie sie to sprawowac, lubie