Wpis z mikrobloga

Ślimak nie jest według UE rybą lądową.

Przeprowadziłem małe śledztwo, żeby to ostatecznie potwierdzić, bo to i to wytłumaczenie wydawało mi się niewystarczające. Piszę o tym osobny wpis, żeby móc do niego linkować.

tl;dr: w Nomenklaturze Scalonej, czyli systemie identyfikacji produktów, "ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne" są w tym samym dziale. Unia Europejska definiując "produkty rybołówstwa" powołała się na ten dział wyłączając z niego ślimaki, stąd pozycja "ślimaki" w załączniku opisującym co nie jest produktem rybołówstwa. 2 lata później nowym rozporządzeniem zmodyfikowano ten załącznik, zachowując w nim ślimaki, a więc dalej nie są one produktem rybołówstwa. Załącznik ten w rozporządzeniu zmieniającym nie ma precyzyjnego tytułu, stąd prawdopodobnie nieporozumienie i mit, który przedrukowały wszystkie media w Polsce.

1. ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r.

art. 2 pkt 8:

„produkty rybołówstwa” oznaczają wszelkie produkty sklasyfikowane w rozdziale 03 i pozycji taryfowej 1604 i 1605 Nomenklatury Scalonej (...), z wyjątkiem produktów wyszczególnionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;


2. Nomenklatura Scalona

Można ją znaleźć w wersji xls tutaj

Rozdział 03: RYBY I SKORUPIAKI, MIĘCZAKI I POZOSTAŁE BEZKRĘGOWCE WODNE
Pozycja 1604: Ryby przetworzone lub zakonserwowane; kawior i namiastki kawioru przygotowane z ikry rybiej
Pozycja 1605: Skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne, przetworzone lub zakonserwowane

3. Załącznik I rozporządzenia nr 1005/2008

Wykaz produktów wyłączonych z definicji „produktów rybołówstwa” zawartej w art. 2 pkt 8


- Produkty rybołówstwa z wód słodkich

- Produkty akwakultury otrzymywane z narybka lub larw

- Ryby ozdobne

- Ostrygi, żywe

- Przegrzebki, w tym przegrzebki królowej, z rodzajów Pecten, Chlamys lub Placopecten, żywe, świeże lub schłodzone

- Muszle św. Jakuba (Pecten maximus), mrożone

- Pozostałe przegrzebki, świeże lub schłodzone

- Omułki

- Ślimaki, inne niż morskie

- Przetworzone lub zakonserwowane mięczaki


4. ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 86/2010 z dnia 29 stycznia 2010 r.

To rozporządzenie jest prawdopodobnie źródłem mitu. Jest to jedynie zmiana rozporządzenia nr 1005/2008 - Załącznik I, czyli lista produktów, które nie są produktami rybołówstwa została rozszerzona i doprecyzowana. Dlatego pojawiły się tam ponownie ślimaki.


#neuropa #4konserwy #uniaeuropejska #polityka
  • 8
  • Odpowiedz
@smyl: Pojęcie "produkty rybołówstwa" jest stworzone na potrzeby systemu zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom. Na "produkty rybołówstwa" trzeba mieć specjalne dokumenty połowowe, świadectwa połowu itd. z wyjątkiem zwierząt żyjących w środowisku wodnym wyszczególnionym w Załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1005/2008.

Zatem logicznym wnioskiem jest, iż tak samo można łowić bez odpowiednich dokumentów ryby słodkowodne, raki słodkowodne, ostrygi, przegrzebki, małże jak i ślimaki inne niż morskie.
  • Odpowiedz
Wykaz produktów wyłączonych z definicji „produktów rybołówstwa”


@smyl: no dobrze, jeśli są wyłączone z definicji to znaczy że bez tego wyłączenia się w niej mieszczą. Możesz ją wkleić?
I szukasz w zbyt nowych aktach, pierwszy raz o temacie było głośno w okresie naszego wchodzenia do EU.
  • Odpowiedz
@mrocznaszyszka: wkleiłem, to jest definicja:

„produkty rybołówstwa” oznaczają wszelkie produkty sklasyfikowane w rozdziale 03 i pozycji taryfowej 1604 i 1605 Nomenklatury Scalonej (...), z wyjątkiem produktów wyszczególnionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;

co oznaczają te rozdziały i taryfy też napisałem
  • Odpowiedz
@mrocznaszyszka: eh, jednak masz rację, wysyp artykułów był w 2010, więc myślałem, że chodzi o to rozporządzenie, ale był jakiś konkurs na największy absurd w UE w 2006 i już wtedy była mowa o jakiejś dyrektywie uznającej ślimaka za rybę lądową, więc sprawę uważam za dalej otwartą.

Między 2006 a 2010 jest cisza, a dopiero potem druga fala, więc pewnie miało to jakiś związek.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Najbardziej-absurdalne-przepisy-Unii,wid,8529238,wiadomosc.html
  • Odpowiedz