Wpis z mikrobloga

@kuraku: mam nadzieję, że mój średnio szumiący Exmor CMOS podoła ( ͡° ͜ʖ ͡°) spróbuję!
będę robić Tamronem 17-50mm XR Di II, na najszerszym kącie czyli ekwiwalent 28mm przy braku pełnej klatki
@Aquoss: Warto po zachodzie Księżyca, około 1 w nocy. Wcześniej może być za jasno, bo Księżyc jest 5 dni przed pełnią.
O ile fotografujesz Sony lub Nikonem nowszym niż 4-5 lat, to ISO nie ma żadnego znaczenia - wartość szumu odczytu jest prawie taka sama na całym zakresie; niedoświetlone zdjęcie na niskim ISO możesz sobie bez straty jakości pojaśnić z RAW-a. Canony i starsze Nikony mają niestety różny szum odczytu na
@namrab: Sony A500 czyli bodajże 2010 rok, teoretycznie ISO do 12800 ale użytkowe kończy się jak dla mnie przy 1600 jeśli chcę oglądać na komputerze i 3200 do wywołania
@Aquoss: używać jak najwyższego wszystkiego co się da. no i ograniczyć czas otwarcia, żeby gwiazdy nie zaczęły się rozjeżdżać. dla tego tamrona to 20s (wg reguły 600). więc ustawić na 20 i podbijać iso do użytecznego zostawiąjąc jak najbardziej otwarta przysłone
@Aquoss: no im więcej światła tym lepiej, nawet wszyscy polecają technikę ETTR czyli naświetlić tak, żeby wyglądało na prześwietlone ale nie było, wtedy można przyciemnić w postprodukcji i podobno wychodzi nieźle. nigdy nie miałem takich warunków, żeby tak mocno móc naświetlić.
jeżeli na tych 20s, 2.8 i 1600 jest dużo ziarna to poczytaj też o stackingu zdjęć albo w ogóle poczytaj o tym. robisz sporo zdjęć a potem je na siebie
@Aquoss Jak masz ładne, czyste niebo, to przecież zawsze warto ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kosmicznego piachu jest sporo, zawsze coś spada, ale akurat mereory wcale jakoś niesamowicie się chyba nie prezentują, poza skrajnie efektownymi okazami. Chodzi o gwiazdy / drogę mleczną / kompozycję!
@namrab Jak Księżyc świeci, to można się pokusić o zdjęcie krajobrazu oświetlonego księżycowym światłem plus gwiazdy, tylko wtedy trzeba by osobno naświetlać księżyc, niebo i ziemię a potem to jakoś poskładać, trochę wyższa szkoła jazdy ( ͡º ͜ʖ͡º)