Wpis z mikrobloga

Słyszały Mirki o problemie Collatza? Niesamowita sprawa, bardzo proste sformułowanie, a rozwiązania wciąż brak.

Jeżeli weźmie się dowolną liczbę naturalną większą od zera i podzieli się ją przez dwa - jeżeli jest parzysta, a w przeciwnym wypadku pomnoży przez 3 i doda jeden i będzie się kontynuować ten proces dla tak powstałej liczby i kolejnych to prawie pewne jest, że dojdziemy w końcu do liczby 1. Collatz - niemiecki matematyk wysnuł hipotezę, że tak wygenerowany ciąg zawsze będzie dochodzić do jedynki.

Problem nazywany jest też problemem Ulama - od nazwiska polskiego matematyka ze słynnej na cały świat lwowskiej szkoły matematycznej, uczestnika projektu Manhattan i twórcy metody Monte Carlo.


#matematyka #ciekawostki #nocnemirkociekawostki (u mnie nocna ( ͡° ͜ʖ ͡°)-) #numberphile
Swiatek7 - Słyszały Mirki o problemie Collatza? Niesamowita sprawa, bardzo proste sfo...

źródło: comment_QDOhHsXlcUUv60f60GPxoXJg1fzQwPDU.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@Swiatek7: nie wydaje mi się, żeby to było coś niesamowitego. Wystarczy, że za którymś razem wyjdzie nam potęga dwójki i tyle, a przy nieskończonej liczbie prób jest to zawsze w 100% pewne.
  • Odpowiedz
@Swiatek7 nie bardzo rozumiem, jak biorąc liczbę nieparzysta i ja mnozac i dodając 1 dojdę do jedynki?
Wezmę np: 3 dostanę 10 potem 31 i 94, dalej liczby będą coraz wyższe, ujemnej nigdzie nie dostanę. Jak w takim razie dochodzę do liczby 1
  • Odpowiedz
  • 1
@Kuczer: nie użyłem sformułowania "Prawie na pewno" w sensu stricto matematycznym, tylko w mowie potocznej. To jest wpis na mirko, a nie praca naukowa :D
Mam nadzieję, że z kolegą @deryt się chociaż trochę dowartościowaliście ʕʔ
  • Odpowiedz
@Swiatek7: obserwuję #matematyka ( ͡ ͜ʖ ͡)
w matematyce używa się wyrażeń, które formalnie mają znacznie więcej sensu niż potocznie, na przykład "prawie wszystkie" ma swoją konkretną definicję, tak samo "wtedy i tylko wtedy" znaczy coś zupełnie innego niż "wtedy".
  • Odpowiedz
@Swiatek7: To mowa potoczna nie ma swojej logiki? Pierwsze słyszę. Opisując problemy matematyczne wypadałoby jednak być dokładnym i nie wyrokować o czymś o czym nie ma się większego pojęcia. Można stwierdzić, że prawdziwość tej hipotezy jest wysoce prawdopodobna (ze względu na to, że obliczenia komputerowe na to wskazują oraz są formalne dowody dla pewnych liczb startowych). Lecz to wszystko nie daje żadnej pewności czy prawie pewności (takie stwierdzenie można używać
  • Odpowiedz
@darthjohny: Wiem więcej o matematyce niż mogłoby Ci się wydawać. To nie ja stwierdziłem prawdziwość sformułowanej hipotezy, lecz Ty i to na Tobie leży obowiązek poparcia swoich słów formalnym dowodem matematycznym. Ja nie mam pojęcia czy jest ona prawdziwa czy też fałszywa. Na końcu nie wychodzi liczba pierwsza tylko jedynka co powoduje następnie okresowość tego podciągu tj. ....,1,4,2,1,4,2,1,4,2,1,4,2,... .
@Swiatek7 Prace naukowe? Ludzie po zawodówce nie piszą prac naukowych
  • Odpowiedz
@Kuczer:

Ludzie po zawodówce nie piszą prac naukowych


co? Dobrze się czujesz? Bo dajesz obraz mocno zaburzonej osoby...

Co to za durny tekst? Widocznie nie masz żadnego dorobku naukowego, skoro zareagowałeś w tak dziwny i irracjonalny sposób :<
  • Odpowiedz