Wpis z mikrobloga

Właśnie wczoraj przetrawiłem całość artykułu Newsweeka o Polakach nad morzem i stwierdzam, że tak pisanego pod tezę artykułu dawno nie widziałem. A teza to taka, że im Polacy biedniejsi tym gorzej się zachowują, jeśli czytają wSieci adekwatnie są tępogłowymi ksenofobami, że bogatsza elita martwi się, bo przyszło im się stykać nad morzem z biednym bydłem. W kilku punktach autorka słusznie punktuje - za śmiecenie i upijanie się. Ale ogół tekstu dotyczy krytyki biednych Polaków i pogardy wobec nich wynikającej w większości z tego, że są biedni. Tylko co daje krytyka? Wycofanie i opór adresata krytyki. Nie lepiej byłoby napisać artykuł motywujący rodaków do zmiany zachowania w tonie pouczającym a nie pogardliwym. Niestety styl użyty w art. odzwierciedla tę nieuzasadnioną wyższość oświeconego liberała z Warszawki od "chama z Zamościa". Jestem zdegustowany stylem tego artykułu.
#newsweek #polska #socjologia #media #4konserwy
  • 2
@KoheBandaka tak jest w całym świecie.
Wystarczy zobaczyć zachowanie Anglików czy Niemców na urlopie w 3 gwiazdkowym hotelu vs w 5 gwiazdkowym.
Różnica kolosalna.
Bieda wiąże się ze słabszym wksztalceniem/pochodzeniem.
Nikt tu Ameryki nie odkrywa.
W Polsce robi się powoli standardowy podział społeczny.
Kiedyś wszyscy byli biedni. Teraz podziały są wyrazniejsze.
@rraaddeekk: ale nie razi zauważalny podział na biedotę i bogatych i wynikające z niego różnice w zachowaniu, bo one są oczywiste. Razi styl artykułu, język pogardy dla drugiego człowieka, niemalże odczłowieczanie. Na twitterze aż szumiało od krytyki tego stylu. Dziennikarka powinna się wstydzić za taką pracę.