Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki. Jestem w trakcie małego projektu, w którym obcuję z różnego rodzaju prądem, a elektryk/elektronik ze mnie marny. Urządzenia, których będę dotykał to takie sprzęty jak np. lodówka, arduino. W związku z tym chciałbym kupić multimetr, ale zupełnie nie wiem w co celować, zwłaszcza cenowo. Sprzęty widzę, że potrafią być drogie (300zł) Ktoś mi coś doradzi? Szukam czegoś solidnego i bezpiecznego dla żółtodzióbowatego użytkownika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #elektryka
  • 7
@kinsl4yer: Dla amatora, półprofesjonalisty, hobbysty cała gama lepszych chińczyków spod marki Uni-T.
Polecam Tego którego mam Uni-T139C. Dwa bezpieczniki ceramiczne, solidna konstrukcja, baterie 2xPaluszki (a nie 9V jak w taniźnie), cena około 150-170zł chyba.

Budżetowo to coś o nazwie DT9208 lub DT9205 lub M830 za 20-40zł się wyrwie (taki żółte) ;) lub Uni-T 33 czy 20.

Poza tym zależy co chcesz robić, nie wiem co to znaczy "dotykał" :P
  • 1
@Jemigrant dzięki za odpowiedź!
@Dezynwoltura
będę ją tak dotykał jak jeszcze jej nikt nie dotykał :p w dużym skrocie chce zrobić elektroniczny termostat sterowany algorytmem zamiast tego standardowego. nie jest to projekt pionierski, a raczej odtwórczy, więc może domu nie podpale. będę podlaczal przekaźnik do arduino i sprężarki, jakieś dodatkowe urządzenia pod kabel zasilający lodówkę. kiedyś się pochwalę :)
@kinsl4yer: zależy co chcesz tym mierzyć. Typowo do elektroniki, wiadomo multimetr, ale do elektryki zaopatrzył bym się jak już w jakiś miernik cęgowy z opcją multimetru, jakiegoś UT-203 albo coś w ten deseń, po taniości. Czemu cęgi? Zmierz pobór prądu w instalacji multimetrem :). Poza tym masz wystarczające w 99% przypadków opcje pomiaru napięcia, rezystancji, ciągłości i diod, mam multimetr Brymena BM257 i praktycznie leży nie używany.

Pracując przy elektryce osobiście