Wpis z mikrobloga

#linux #pytanie #informatyka #ubuntu #pomocy

jestem noobem i proszę o wyrozumiałość Mam netbooka - Acer Aspire one Happy, stary i wolny, Atom 1,6 , 1gb ram
Zrobiłem sobie Lubuntu -lubuntu-16.04-desktop-i386- na USB, postanowiłem zainstalować obok Windowsa 7, nie chcę tracić danych i Windowsa samego.

Instalacja ok - wybrałem instalację obok Windy

po zakończeniu próba uruchomienia Ubuntu kończy się takim wierszem:

/dev/sda7:clean 121494/ cyferki files, 91 cyferki/cyferki blocks

partycje robiłem wg instrukcji, czy ktoś może mi pomóc?
  • 20
@MEGATOMEK: Mały tutorial dla Ciebie:

1. Uruchom liveCD ubuntu z pena / płyty cd
2. Odpal gparted (jak nie ma, to w terminalu wpisz sudo apt-get install gparted)
3. usuń partycje które zrobił linux
4. na obszarze który powstanie po ich usunięciu zrób 2 partycje: swap 2GB i na pozostałym (min. 10 GB) ext4 - jak nie masz tyle miejsca, to możesz zmienić rozmiar partycji - to trochę trwa i zabezpiecz
@MEGATOMEK:
To ogarnij te partycje gpartedem na systemie odpalonym z live CD (czyli jak na live cd wybierzesz opcję testuj bez instalacji).


Linux ma tę zaletę ( ͡° ͜ʖ ͡°), że zazwyczaj można większość rzeczy naprawić bez reinstalacji.
@MEGATOMEK: chyba przeformatowałeś partycje na czysto. teraz nic tam nie ma. musisz od nowa system postawić. po prostu użyj tych już istniejących partycji, zamiast pozwalać systemowi zainstalować się z automatu.
@MEGATOMEK: Nie wiem czy to pomoże, ale w BIOSie zmień tryb pracy SATA na Compatible - coś w ten deseń, ja na swojej Toshibie NB500 o identycznych parametrach i BIOSie Phoenix tak mam. Spróbuj, jak nie pomoże to wróć do tego co było, możesz spróbować przepuścić instalację jeszcze raz po tym.
Pamiętaj, by przy instalacji pozmieniać partycje - "Zmień", "Punkt montowania". Najlepiej sformatuj i przy okazji dla lepszego rozeznania nadaj etykietki.
@Przemasu: @grzybosiur: dzieki za pomoc, ale to juz jest czarna magia - mowilem na poczatku jestem noobem i nic mi to nie mówi, ja umiem robić wg tutoriala dla debili, gdzie na filmiku jest powiedziane co mam kliknąć itp

co do zmieniania punktow montowania ja nie znam sie na tym, robilem 4 razy juz instalowanie i wykasowalem juz nawet partycje z danymi na windowsa jak dalej sie bede bawil usune
@MEGATOMEK: Nie ma co się zniechęcać. Poważnie. Sam mam netbooka z Ubuntu z gnome-sesssion-flashback i jest lepiej jak W7.
Sprawdź to co napisałem, być może to kwestia przestawienia jednego dynksu.
BIOS, Advanced, Szukaj tam czegoś jak SATA Controller Mode - i ustaw na Compatibility.
@MEGATOMEK: weź sobie dzień wolnego. na następny dzień sprawdź jak zmienić tryb pracy w BIOS. twoja ulubiona wyszukiwarką na pewno odpowie na takie pytania, zwłaszcza, jeśli zadasz je po angielsku. robienie czegokolwiek dzisiaj już raczej nie ma sensu.

jutro możesz napisać trochę bardziej rzeczowo o co chodzi i w czym problem. na razie wiemy, że przełączanie między tty nie działa, bo musisz klikać to gówno. zgaduję, że system się nie odpala
@Przemasu: jest jakies IDE MODE czy cos takiego zmienilem, ale to nie zmienia faktu ze linux nie działa, a instalować od nowa nie będę, ponieważ jestem tylko w stanie powtorzyc to samo co w poradnikach powyżej wrzucilem jpeg z moim podziałem partycji także nic innego nie zrobie jak wlasnie taki podział, windowsa wyrzucac nie bede
@MEGATOMEK: Windowsa nie wyrzucaj, bo nie w tym problem, sam mam na komputerze dual boota i problemu nie ma. Ewentualnie możesz pokusić się na ściągnięcie albo Lubuntu jeszcze raz, bo może coś nie zagrało, nie instalować aktualizacji w trakcie, bo może się sypie, albo spróbować zainstalować Ubuntu i zobaczyć czy też jest problem (wiem, że jedno od drugiego pochodne, ale róznie bywa). Skoro docierasz do instalacji w okienkach to znaczy, że
@MEGATOMEK: Trochę bzdury ci piszą. Wróć do biosa i ustaw sata na ahci (nie IDE). Jak przy uruchamianiu pc masz wybór systemów to jak masz zaznaczone ubuntu to wciśnij klawisz 'e', wyświetli ci się coś w stylu prostego edytora tekstu, dojedź strzałkami do miejsca z napisem 'quiet splash' i zmaż ten napis a potem wciśnij ctrl+x. Wołaj jak zrobisz jakieś zdjecie tego co ci się wyświetla na ekranie.
@MEGATOMEK: Jaki masz procesor? Możesz spróbować zrobić to co tutaj tylko zamiast sna wpisać uxa. Pod warunkiem, że potrafisz edytować pliki z konsoli. Ewentualnie możesz przez live cd zrobić. Generalnie z prostszych rzeczy spróbuj go uruchomić w trybie recovery (będziesz miał w grubie pod zaawansowane opcje dla ubuntu), a potem z trybu recovery wybrać opcje żeby normalnie zabootować system bo pamiętam, że kiedyś miałem chyba taki sam bug i dzięki temu