Wpis z mikrobloga

Trochę późno się za to biorę, no ale lepiej późno niż wcale.

Zostałem zaproszony na wesele, które odbędzie się w następną sobotę (więc czasu na uzupełnienie garderoby raczej mało).

I teraz mam pytanie, czy na wesele będzie fitować: grantowa marynarka + troche jaśniejsza niż marynarka koszula button-down (odpięty guzik pod szyją) + granatowe chinosy + bordowe buty (derby bez brogue) + bordowy pasek + bordowa poszetka?

Czy "obowiązkiem" na weselach jest biała koszula i krawat?

Ogólnie takiego zestawu ostatnio używałem na rozmowę o pracę, ale wydaje mi się, że na wesela powinno się ubierać bardziej formalnie?

#pytanie #modameska #ubierajsiezwykopem #polskiewesela
  • 33
  • Odpowiedz
@gumilii: No tutaj już zaczyna się temat osobistych preferencji- oba krawaty są pod każdym względem w porządku, więc jeśli któryś z nich Ci się podoba to śmiało bierz- osobiście skłaniałbym się bardziej ku temu w szaro-białe kropki. No i pamiętaj, że kropki/grochy nie są jedynym poprawnym wzorem, jeśli podoba Ci się coś innego, to nie jesteś na nie skazany ;) Z tym że jednolity krawat może być trochę mdły, a
  • Odpowiedz
@gumilii: Szczerze mówiąc poprzez jeansowe miałem na myśli wyłącznie spodnie z denimu, czyli typowe jeansy :P W tej sytuacji znowu muszę przedstawić Ci dwie perspektywy- ta najprawilniejsza mówi, że spodnie 5 pocket (tak się nazywa w krajach anglojęzycznych, i pod taką nazwą funkcjonują w polskim modowym internecie spodnie uszyte jak jeansy, ale nie będące z jeansu, czyli np te które pokazałeś) nie pasują do nawet najbardziej casualowej marynarki. Ja powiem,
  • Odpowiedz
@Wiedzmin: Jak widać źle się wcześniej wyraziłęm, ale tak to jest jak się dopiero uczy o modzie męskiej, a wcześniej znałęm tylko slowa "dresowe" i "dżinsowe" określające spodnie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dzięki za odpowiedź, w sumie troche mi to poszerzy wachlarz ewentualnych możliwości doboru spodni. Tych 5 pocket widziałem w sklepach dużo więcej.
  • Odpowiedz
@gumilii: Bylebyś tylko pamiętał, że do Twojej marynarki najlepiej wybrać w pierwszej kolejności spodnie wełniane, dopiero potem chinosy, i na samym końcu 5 pockety :P Jeśli chcesz, przejrzyj sobie dla inspiracji ten poradnik napisany przez @UszatyBloger, zwłaszcza ostatnią część o zestawie koordynowanym.
  • Odpowiedz
@Wiedzmin: Dzięki za link. Przeczytałem całość i na pewno mi pomoże. Zwłaszcza część o poszetce, bo nie wiem czemu się upieram na lnianą, a z tego co widzę jedwabna prawdopodobnie też może być.

Martwi mnie jedynie fragment o butach, że zalecane są Oxfordy a ja mam Derby. Pocieszam się jednak tym, że pan młody też będzie miał Derby ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@gumilii: Fasonem butów się nie przejmuj; gdybyś w dowolnym momencie wesela poczuł się źle ze swoimi derbami, rozejrzyj się po sali i zobacz co ludzie mają na nogach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poszetka jedwabna oczywiście może być, ale wydaje mi się, że do Twojego zestawu bardziej pasowałaby lniana, jako mniej formalna. Łatwiej też będzie Ci jej użyć w przyszłości w innych zestawach.
  • Odpowiedz
@Wiedzmin: No i mam problem. Nigdzie nie potrafię znaleźć szarych spodni na mój rozmiar. Podobno w tym sezonie modny jest granat, dlatego nic nie mają.

Jedyne, co może jutro będzie w moim rozmiarze to takie levisy: http://www.levi.com/US/en_US/mens-jeans/p/045110925 Niby do zestawu klubowego mogą pasować, ale nie jestem pewien czy na wesele się nadają, zwłaszcza że chyba nie powinno się ich zaprasowywać w kancik ( ͡º ͜ʖ͡º)

Teraz mam pytanie, czy jak do niebieskich spodni wezmę niebieski krawat w szaro białe kropki, to czy nie będzie za dużo niebieskiego?
Krawat jest delikatnie jaśniejszy od
  • Odpowiedz
@gumilii: Trzy zbliżone ale nie identyczne odcienie to stylistyczne samobójstwo, zdecydowanie Ci to odradzam. Jeśli masz do wyboru tylko granatowe spodnie ze zdjęcia albo beżowe chinosy levisa, ja na Twoim miejscu brałbym levisy. Wtedy ten krawat na spokojnie przypasuje; akurat w tym przypadku to dobrze, że jest w innym odcieniu niż marynarka. Jeśli zdecydujesz się na granatowe spodnie i granatową marynarkę- ten krawat odpada, lepszy będzie w jakimkolwiek innym kolorze.
  • Odpowiedz
@Wiedzmin: W skrócie:
- Piaskowe Chinosy od Levisa (w tym stylu http://www.levi.com/US/en_US/mens-clothing-trousers/p/182010039)
- Biała koszula.
- Granatowy krawat w biało-szare kropki (proste wiązanie -- chociaż patrząc po http://www.krawatek.pl/wp-content/uploads/2013/07/sposoby-wiazania-krawata-1.jpg bliżej mu do "Double Cross Knot". Pewnie "Windsor Knot" byłoby lepsze, ale za późno znalazłem powyższą grafikę).
- Granatowa marynarka.
- Biała, lniana poszetka
  • Odpowiedz
@gumilii: No i super, skarpetki też w dechę :)
A grafika fatalna, nic sie nie zgadza, four in hand jest podpisany jako windsor, a windsor jako four in hand :P I to nie jedyne pomyłki. No ale jeśli zawiązałeś ten podpisany jako double cross to na bank nie było źle ;)
Czekam na ewentualne zdjęcie, i polecam się na przyszłość :)
  • Odpowiedz