Wpis z mikrobloga

Czołem. Próbuję zrobić coś ze stacji dyskietek, która mi się wala po szafce, pomyślałem że zrobię projekt który będzie grał na niej jakąś melodię (dużo jest takich projektów w necie). Jestem na etapie dobierania dźwięków, tak żeby dało się zagrać dowolną nutę ze skali. No i problem jest taki że nagrałem tę stację dyskietek (urządzenie zaprogramowane tak żeby dawało stałą częstotliwość) i nie za bardzo wiem jaki to jest dźwięk. Najprościej byłoby z widma wyznaczyć częstotliwość podstawową, ale no właśnie... Który pik to ona?
#elektronika #teoriamuzyki #muzyka #dzwiek
xerxes931 - Czołem. Próbuję zrobić coś ze stacji dyskietek, która mi się wala po szaf...

źródło: comment_5y8Jsjz68BMfqf5V68eudIfvuH8NER9y.jpg

Pobierz
  • 10
@xerxes931: tak, dobrze mówisz
jeszcze duże znaczenie ma ta koło 250 Hz bo jest szeroka
sprawdź czy ta najwyższa nie jest wieloktrotnością tej szerokiej
tak samo ta górka koło 130 Hz
sprawdź czy następne nie są wielokrotnością tej pierwszej, czyli 130Hz
@mykeil: no właśnie też miewam wątpliwości, ogólnie jak mierzę segmenty po kilkadziesiąt ms (bo głowica stacji dyskietek stuka przy zmianie kierunku ruchu, więc co kilkadziesiąt ms jest stuk i pik w przebiegu) to widmo ma zazwyczaj największy pik w okolicy powiedzmy 440, niektóre z tych krótkich segmentów mają z kolei większy pik na 219-220, ale jak zaznaczę całe nagranie (kilka sekund, razem z tymi stuknięciami) to pomimo że widać więcej szumów
@xerxes931: Możesz podesłać mi próbkę nagrania audio, z kilka sekund ciągłego dźwięku? Mogę przeanalizować jeszcze dla pewności, sprawdzić ton podstawowy i na szybko zasymulować czy pasuje ładując do samplera oraz parując harmonicznie z innym instrumentem.
@xerxes931: Jest dokładnie tak jak sprawdziłeś ostatnim razem. Częstotliwość podstawowa to praktycznie 220Hz, a pierwsza harmoniczna to 440Hz, co daje dźwięk A3, oktawę niżej niż standardowe A4 = 440Hz. Na pewno nie jest idealnie, bo widmo wskazuje coś bliżej 219Hz i 439Hz właśnie, ale wydaje mi się, że częstotliwość trochę oscyluje pomiędzy 219Hz i 221Hz, co widać na widmie w czasie rzeczywistym, trochę słychać, no i też trochę widać na widmie
@NeXIcE: super, wielkie dzięki :) To pozostaje tylko nastroić pozostałe 23 dźwięki (mam nadzieję że uda się z stacji dyskietek wyciągnąć dwie oktawy). Chciałem zrobić prosty "syntezator" z klawiaturą z jakiegoś starego keyboardu albo nawet zabawki tylko że dźwięk będzie generowany przez głowicę stacji dyskietek, ponadto mam w planie użyć ich kilka i dać opcję załączania jednej albo większej ilości, żeby wyciągnąć jakieś unison albo akordy.