Wpis z mikrobloga

#chwalesie #produkcjamuzyki #muzyka #elektronika #keyboard

Mirki chwale się ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ukończyłem projekt, który miał na celu ze starego, analogowego keyboarda Casio CA 110 za 70 zł na Allegro stworzyć cyfrową klawiaturę MIDI, która będzie podłączana do DAW'a (FL Studio, Ableton itd.) w celu tworzenia muzyki.

Klawiatura obsługuję na raz 16 klawiszy, 6 klawiszów funkcyjnych tj. START, STOP, zmiana oktaw, w kolejnej części projektu przewiduję dodać do niej czujniki nacisku w celu kontroli głośności.

Sorry za jakość filmiku, nagrywany późną nocą, prosty rytm na jedną rękę, gdyż w drugiej ręce trzymałem komórkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli post będzie miał więcej niż 10 plusów, stworze mały #mirkotutorial dla wszystkich zainteresowanych.

Filmik YT
crazy_blazer - #chwalesie #produkcjamuzyki #muzyka #elektronika #keyboard 

Mirki c...

źródło: comment_2W3rfnxncbosh2yVjkV4kvBUmJDmP7IA.jpg

Pobierz
  • 18
@DennisRozrabiaka: już mam to dawno w planach ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko jest taki kłopot, że chciałbym to zrobić jak najbardziej "łopatologicznie", żeby każdy, nawet przeciętny Mirko ( np. ja ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) zrozumiał jak to zrobić, a taki projekt wymaga wytrawiania płytek PCB, dremelowania, lutowania i zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma takie narzędzia w swoim warsztacie. Ale spokojnie,
@DennisRozrabiaka: na początku przerobiłem takiego małego pierdziela Casio SA 21, w gruncie rzeczy większość wymyśliłem sam, oczywiście takie smaczki jak software'owa obsługa multiplexera czy rejestru przesuwnego oczywiście z Arduino Playground. Projekt oparty o Arduino Uno, może być Nano, Mega jaki tam wam pasuje. Właśnie w tym jest problem, że nie mam projektu zrobionego w Eagle, ale myślę, że na przyszły tydzień go dla was wykonam ( ͡° ͜ʖ ͡
@ad5242: Keyboardy Casio tak jak i piloty do TV itd. używają FSR - force sensitive resistor . Na taki pojedyńczy FSR podajesz 5V, w tym "kapturku", który dociska płytkę jest tzw. Velostat - materiał, który pod wpływem nacisku zmienia rezystancję. Więc im mocniej naciśniesz tym wartość odczytana z FSR będzie bliższa 5V, im lżej naciśniesz tym wartość będzie malała i teraz muszę zaprogramować właśnie, aby ta wartość napięcia analogowego była przeliczana
@crazy_blazer:
Wołaj jak zrobisz tutka.
W Yamahach (przynajmniej starych modelach) vel. response było rozwiązane prościej, czyli mierzony był czas pomiędzy pozycją pierwszą (klawisz w spoczynku) a pozycją drugą (klawisz naciśnięty) przez fotodiodę lub podobny element. Pomysł ma swoje wady ale nie wymaga elementów stricte analogowych a jedynie prostego mc do analizy timingu.
@zielonek1000: rozumiem, lecz przy mapowaniu do MIDI to nie da się tego tak rozwiązać - w momencie wcisniecia klawisza musi zostać wysłana komenda MIDI właśnie o wciśnięciu go i ta komenda musi zawierać w sobie jako parametr wartość od 0 do 127, który odpowiada za głośność. W momencie puszczenia klawisza wysyłana jest komenda o jego puszczeniu, więc raczej odpada, aczkolwiek dziękuję za pomysł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@crazy_blazer:
Ale tak właśnie to było rozwiązane w Yamahach PSR. I to były modele cyfrowe z międzymordziem MIDI.
Komenda velocity szła razem z on/off , a czujnik działa dwukierunkowo więc możesz mierzyć również czas puszczenia, choć w keyboardach to już nie jest tak ważna funkcjonalność. Mało tego takie rozwiązanie przetrwa wieki w odróżnieniu od piezo czy fsr.
Przyklej fotodiodę albo blaszkę i czujnik szczelinowy i po problemie.
@crazy_blazer: to przy okazji zapytam, jak łączysz to z PC chodzi mi o to czy na kartcie dźwiękowej masz wejście MIDI czy przez przejściówkę USB -> MIDI.
A pytam bo kiedyś używałem przejściówki i straszliwe opóźnienie robiła rzędu 200ms !!
@Kamil__ jak narazie uzywam software'owej opcji - USB -> program Hairless -> loopMidi, ale mam w karcie dwiekowej wejscie MIDI wiec planuje podpiac TX w Arduino do odpowiedniego pinu wtyczki MIDI i powinno dzialac ( ͡° ͜ʖ ͡°)