Wpis z mikrobloga

Mam samochód, którego właścicielem jest mój ojciec i ja jestem współwłaścicielem. Chcemy przerejestrować auto całkowicie na mnie. Umowa darowizny ma być części pojazdu (50%), czy całości pojazdu? Czy aby przerejestrować samochód na mnie musi być mój ojciec w wydziale komunikacji czy wystarczy żebym ja sam tam był?
#samochody #prawo
  • 17
  • Odpowiedz
Pisemna umowa darowizny części udziału w pojeździe.
Koniecznie napiszcie, że wydanie przedmiotu darowizny już nastąpiło w umowie.
Do zmian w dowodzie wystarczysz już tylko Ty.
  • Odpowiedz
@superduck: Najbliższa rodzina należy do I grupy ale w tej I grupie wyróżnia się grupę zerową, która powoduje powstanie zerowego obowiązku podatkowego. Tzn, że po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku określonej w ustawie, darowiznę trzeba zgłosić do US na odpowiednim druku, jednak nic nie trzeba płacić. Poniżej tego progu nie trzeba zawiadamiać nawet urzędu. http://poradnik.wfirma.pl/-darowizna-w-najblizszej-rodzinie
  • Odpowiedz
@SwiniaczXXX: dzięki dobrze tu opisali. Większość opracowań nie wspomina o grupie zerowej...

Darowizna w najbliższej rodzinie dla osób z zerowej grupy podatkowej uprawnia do zupełnego zwolnienia z podatku. Jeśli wysokość darowizny przekroczyła kwotę 9637 zł, konieczne jest jej zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego oraz dokładne udokumentowanie tej darowizny.
  • Odpowiedz
@Strzelacz: czyli miałem racjer z tym studentem prawa...

Od czegoś trzeba zacząć, żeby wiedzieć gdzie szukać szczegółów. Zanim wsiądziesz do samochodu to czytasz całą instrukcję obsługi?
  • Odpowiedz
@SwiniaczXXX: Artykuły zawierają błędy, a ustawy nie. Powiem więcej - znaczna część artykułów w internecie zawiera błędy, więc jest to kiepskie źródło informacji, w szczególności jeżeli w tymże artykule nie ma odniesień do konkretnych przepisów. Osobiście nie wyobrażam sobie napisania jakiegokolwiek opracowania, opinii bez powoływania konkretnych przepisów. Jeżeli artykuł opisuje zjawisko prawne, a nie zawiera odniesień do przepisów to w 90% będzie zawierał mniejsze/większe błędy, gdyż świadczy to o tym, że
  • Odpowiedz
@Strzelacz: Ok ale nie piszemy magisterki ani licencjatu. Gdybym napisał swój licencjat bez artykułów to by mi nikt go nie przyjął. Zresztą nie ma co się kłócić, skoro wszyscy wiemy, że za darowiznę od najbliższych nie ma podatku i kropka.
  • Odpowiedz