Wpis z mikrobloga

#ethereum #kryptowaluty

Ciekawy tweet w sparawie theDAO
https://twitter.com/stephantual/status/752886658211676160
i powiązany wątek na reddicie
https://www.reddit.com/r/ethereum/comments/4shmkg/dao_curator_whitelisted_as_part_of_the_dark_dao/

Wedle tej informacji, kurator DAO które powstało w wyniku exploita kradnącego ether wart 50mln USD z theDAO, wstawił adres DAO które ma na celu wyprowadzenie funduszy w bezpieczne miejsce na białą listę adresów. (dla wygody nazwiemy je whiteDAO)

Sprawa jest niesamowicie wręcz pogięta a informacji jest jak na lekarstwo. poniższy tekst jest jedynie moją prywatną spekulacją powstałą z nielicznych (często zasłyszanych) informacji. Jednak chyba mam teorię która wyjaśnia pewne rzeczy.

Zacznijmy od początku.
- 15 lipca upływa termin karencji splitu (kradzieży) ETH z theDAO
- do tej pory nie wypuszczono klienta wprowadzającego hard-fork w życie
- istniały od jakiegoś czasu pogłoski sugerujące, że kurator DAO atakującego jest znany (dla wygody nazwiemy je darkDAO)
-- Relacja pomiędzy kuratorem a atakującym jest nieznana
- nie ma żadnych konkretnych updateów co do daty wdrożenia kodu hard forka do klienta Ethereum

No i teraz ten news, że kurator darkDAO wprowadził adres whiteDAO na białą listę. Dzięki temu darkDAO ma możiwość wprowadzić i przegłosować propozycję przesłania pieniędzy do whiteDAO. Co się dzieje?

Według mojej teorii: Prowadzone są negocjacje za zamkniętymi drzwiami.

Najwięksi inwestorzy theDAO prowadzą negocjacje z atakującym co do dobrowolnego przelania wszyskich/części środków na whiteDAO.
- Jeżeli kurator darkDAO został wybrany przez obie strony, to znaczy, że obie strony mu ufają - a zatem nie wsadzi on żadnego innego adresu na białą listę - w tej sytuacji atakujący może wyprowadzić ETH jedynie na drodze kolejnego splitu który potrwa kolejne 27 dni.
- To tłumaczy dlaczego devi nie spieszą się z hard-forkiem - jeśli kurator nie wypuści kasy, będzie potrzebny kolejny split który zamrozi ją na następny miesiąc
- devi nie chcą wprowadzać do klienta kodu hard-forka do czasu aż negocjacje zostaną zakończone. W przypadku sukcesu, hard fork może wglądać skrajnie inaczej (może w ogóle nie być potrzebny???)
- nie ma updateów gdyż taki był prawdopodobnie warunek atakującego w kwestii prowadzenia negocjacji

Przypominam że to jedynie teoria - ale wg mnie bardzo prawdopodobna. Być może atakujący może na drodze negocjacji ugrać dużo więcej niż na shortowaniu/longowaniu kursu. Może też zwyczajnie oddać kasę i zadowolić się zyskami z handlu na dźwigni.

Zapraszam wszystkich do rzeczowej dyskusji. Zielony rak znajduje się na #czarnolisto i nie będzie przeszkadzał.

  • 16
@McGravier: imho całe ethereum idzie na dno razem z tym forkiem, po tym forku wiarygodność tej platformy dla mnie spada do zera, nawet pół btc bym w to nie zainwestował, żeby potem banda dzieciaków z reddita mi je zabrała, bo uznają że coś było nie pomyśli community. Myślę, że bitcoin wypracuje z biegiem czasu wystarczające do zawierania prostych kontraktów, skrypty do warunkowego zwalniania kasy i to w zupełności wystarczy. Już teraz
@McGravier: a odnośnie braku forka to odsyłam do blogu Vitalika, napisał że potrzebują więcej czasu na testy do 26.07 bodajże. Chłopaki po kompromitacji dao, przecież kod kontraktu + audyt to robota devów od ethereum, potem wtopa z soft forkiem wykryta nie przez devów tylko znów przez Guna tego samego co opisał atak rekurencyjny na dao, który się potem zdarzył. Vitalik i koledzy się po prostu boją kolejnej kompromitacji i dlatego testują,
@McGravier: osobiście byłbym zdziwiony gdyby chciano negocjować z hackerem. Wg mnie to miałoby sens gdyby nie było powszechnej zgody na hard fork ale HF został ogłoszony przez Vitalika zanim się jeszcze skończył atak o ile dobrze pamiętam :). Więc wątpię by Vitalik chciał rozmawiać z hackerem. Z drugiej strony owszem, hacker może chcieć coś ugrać bo już wie że kasy z tego nie będzie. I może robić jakieś ruchy pozorowane. Jest
@nowayman:

Czyli, że atakujący nie będzie mógł wypłacić eth za kilka dni?


Jeśli moja teoria jest poprawna, to nie będzie w stanie. Będzie mógł wykonać split który zajmie kolejne 27 dni. Przez ten czas będzie można zaproponować hard-fork który coś z tym zrobi
@McGravier: poza tym HF nie jest wcale taki prosty w implementacji.
2h temu ten uśmiechnięty PRowiec od theDao napisał tak o pracach nad HF:

https://blog.slock.it/dao-token-holder-update-ed12de7adec4#.71jhtc54l

"The Devs are hard at work! The Go team, the C++ team, Ethcore (Parity, the Rust client), and even Vitalik himself (Python) are all actively developing, reviewing, and testing the hard fork Client upgrades.
Each client is going to need to hard code the balance transfer
@mdom @McGravier: Faktycznie szopka, mam skrajnie ambiwalentne odczucia co do całej tej sytuacji.

Z jednej strony od początku kibicowałem Ethereum a i sam trochę zainwestowałem w TheDAO, z drugiej strony wyprowadzenie środków z kontraktu, którego reguły wg zamysłu są definiowane samym kodem kontraktu, z trzeciej strony zaangażowanie Vitalika i innych developerów żeby zmienić historię, z czwartej strony jest mi ich po prostu po ludzku żal.

A te raz to...

#!$%@?.