Wpis z mikrobloga

Czemu olbrzymy są ociężałe? Ogólnie w fantasy olbrzymy są ociężałe, dlaczego? Przecież to jest człowiek z zachowanymi skalami ale 10x większy, to czemu nie może być sprinterem tylko po prostu robić większe kroki? Nie rozumiem :(
#got
  • 27
  • Odpowiedz
@Gianluigi_Buffon: xDDD a no tak! to ja głupi jestem
@DywanTv: lol ale jak jest 10x większy i ma zachowane proporcje to tak samo jego nogi mogą utrzymać 10x większy ciężar, gdyby pająki był wielkości człowieka, byłyby od niego szybsze, bo ogranicza ich po prostu teren jaki pokonują jednym krokiem
  • Odpowiedz
@monstermancz: Nie XDDDD To tak nie działa. 10x większy nie znaczy, że jego nogi mogą utrzymać taki sam ciężar. Popatrz:

Załóżmy, że kość ma 1 cm^3 i waży 1 gram. To daje gęstość 1g/1cm^3.

Kość giganta jest 10 razy większa. Czyli 10 razy dłuższa, 10 razy szersza, 10 razy wyższa. To nie 10cm^3, ale 1000cm^3. Przy gęstości 1g/1cm^3 10 razy większa kość jest 1000 razy cięższa. Rozumiesz? Tak samo jest z
  • Odpowiedz
@DywanTv: no ale jeśli tak samo jest ze wszystkim, to tak samo mięśnie są wielkie i są w stanie udźwignąć ciężar kości tak samo wydajnie jak ludzkie, żyrafy na przykłąd mogą biec 50km/h no a na przykłąd tyranozaur według niektórych nawet 70 km/h . z tymi dinozaurami to są dywagacje ale nie chce mi się wierzyć że taki drapieżny t-rex poruszał się jak słoń xd
  • Odpowiedz
@monstermancz: Słonie też mogą bardzo szybko biegać. Ale biegają może 1,5 razy szybciej niż przeciętny człowiek, a są o wiele, wiele większe. Mają o wiele większa masę mięśni.
Nie do końca rozumiem pytanie. Jakby mógł je zdać jeszcze raz, byłoby łatwiej.
  • Odpowiedz
@DywanTv: no chodzi mi o to, że wszędzie(nie łapiemy za słówka xdd) giganci są przedstawiani jako ociężałe istoty o budowie czołgu, które bardziej wykonują marszobieg niż bieg, a przecież jeśli skala jest zachowana, mogą tak samo biec sprintem i dogonić małego człowieczka przed nimi
  • Odpowiedz
@monstermancz: Masa ma duże znaczenie. Pewnie największe, ale 10 razy większe mięśnie nie są 10 razy silniejsze. Gdyby tak było, to Pudzian mógłby z łatwością robić salta i większość figur akrobatycznych. A nie może. Pewnie nawet nie podciągnie się specjalnie dużo razy. Trzeba znaleźć złoty środek, uważam, że ten środek osiągają lekkoatleci.
  • Odpowiedz
@DywanTv: no ok, ale różnice między lekkoatletą a pudzianem dotyczą proporcji, jeśli weźmiemy takiego lekkoatletę i powiększymy go 10x pod każdym względem, to czemu nagle ma być powolny i nieporadny?
  • Odpowiedz