Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie zwiazane z rozprawa spadkowa.

Po śmierci spadkodawcy dziedziczy jego zona, corka oraz syn.
Syn obecnie przebywa za granica i kontakt z nim jest utrudniony.
dwa pytania:
jesli uda sie z nim skontaktowac to w jakies formie musi on sporzadzic pełnomocnictwo, zeby bylo ono wazne przed sadem do zrzekniecia sie spadku na rzecz mamy? i na kogo najlepiej takie plenomocnictwo napisac?
drugie pytanie, jesli nie uda sie z nim skontaktowac to jaki przebieg ma sprawa spadkowa?
w spadek wchodzi dom, działka oraz samochod.
najbardziej interesuej mnie samochod. po rozprawie sadowej mam go nabyc od zony spadkodawcy.

#prawo #spadek #kiciochpyta
  • 18
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: rozumiem że chodzi o sądowe zniesienie współwłasności więc generalnie sąd nie poprzestanie na samym orzeknięciu współwłasności bo ta powstała z mocy prawa w momencie śmierci spadkodawcy i otwarcia spadku. jako że nie da się rzeczy podzielić, sąd może przyznać rzecz jednej osobie, a pozostałym przyznać stosowne spłaty, lub w ogóle zarządzić sprzedasz rzeczy i podzielenie odpowiednio sumy. generalnie proponuje w takiej sytuacji zawrzeć umowny dział spadku, ale rozumiem że
  • Odpowiedz
@Filem00n: @malaparte: @czerwone_paznokcie: @Waspin: ok, czyli jak sie nie pojawi to bedzie wspolwlascicielem i bede musial i tak go jakos zlapac zeby mi podpisal umowe sprzedazy samochodu. ale to juz nawet listownie mozna.

a jak by sie udalo z nim skontaktowac ale nie bedzie mogl dojechac na rozprawe. w jakies formie pelnomocnictwo bedzie wazne? skoro sam spadek nie jest w fiormie aktu notarialnego to
  • Odpowiedz
@Vault-Tec: no wiem . kupic po rozprawie ale jako wspolwlasnosc. a przed rozprawa jak bym mial podpis na umowie od wszytkich spadkowiczow to moge?

a i pelnomocnictwo to jestes pewny? na portalach prawniczych pisza, ze nie musi byc notarialne ale nie pisze w jakiej formie. czy pisemnej poprostu czy jakos potwierdzonej.
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: trzeba w tej naszej rozmowie trochę porządku wprowadzić bo kręcimy się w kółko. sytuacja jest taka, że z momentem śmierci spadkodawcy całą 3 spadkobierców stała się współwłaścicielami w częściach równych całej masy spadkowej, m.in. samochodu także. Zagraniczny spadkobierca, mimo że jest poza zasięgiem telefonów, ma współudział 1/3 w spadku i tym samym - w samochodzie. Teraz co następuje dalej -> stan współwłasności może zostać zniesiony: 1) albo w drodze
  • Odpowiedz
@malaparte: wiec moje pytanie. czy moge prawnie nabyc samochu przed postepowanie spodkowym w sadzie?
na umowie sprzedazy samochodu bedzie podpis zony wlasciciela i jego dzieci.
co bede potrzebowal zeby go zarejestrowac? akt zgonu tylko + umowa?
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: no mowie ze tak tylko potrzebujesz zawrzec umowe z kazdym ze spadkobiercow osobno i kazdy z nich musi Ci sprzedac osobno swoj udzial w samochodzie i kazda taka umowa musi byc potwierdzona przez pozostalych spadkobiercow. tlumacze po raz ktorys ze w momencie smierci spadkodawcy samochod ma na wspolwlasnosc po 1/3 kazdy ze spadkobiercow o ile ich bylo 3
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: no to zona Ci musi sprzedac i dzieci Ci musza sprzedac, nie jestem pewien czy matka moze tutaj dzialac w imieniu dzieci, bo to jest kwestia czy mamy tutaj czynnosc przekraczajaca zwykly zarzad majatkiem dziecka i wtedy sad musialby udzielic zgode na to
  • Odpowiedz