Wpis z mikrobloga

@PrevuD: w sensie jakim najszybsze? Bo hardware to jedno, a kod napisany w asm czy nawet zwykłym prawdziwym c/gcc jest przeważnie wielokrotnie szybszy (czasem nawet tysiące razy szybszy) niż to samo napisane i skompilowane przez arduino-ide z arduino-biblotekami...
grbl-controler-firmware


@hrumque: raczej odpada- chce sterować dwoma osiami przesuniętymi liniowo tylko w jednej osi [x]- i na podstawie enkodera i materiału który będzie zadawany z zewnątrz- ustawiać pozycję każdej z nich(głowicy)
@PrevuD: no choćby "normalne" c pisane i kompilowane avr-gcc (jeśli chcesz na AVRrze to mieć, bo Due/zero to 32bit ARM już, co z tego że szybszy "wewnętrznie" do liczenia, jak wolniejszy jeśli chodzi o machanie I/O portami)

Na czystym ASM jesteś w stanie "machać nogami" avr-a prawie 0.5x Fcpu. Podobnie w dobrze skompilowanym C. W arduino - to jest jakieś maks 80-100kHz
@hrumque: wierz mi że to nie musi być aż takie jak myślisz;p gotowe programy wklepane w arduino(tylko wybierasz który)- więc żadne g-cody- myślałem żeby zmapować tablicę jakoś z pozycjami względem położenia z enkodera...:)
I tyle:) a czemu arduino? mam drukarkę 3d na tym i chodzi szybko- :) więc szybko przelicza
a czemu arduino? mam drukarkę 3d na tym i chodzi szybko- :) więc szybko przelicza


@PrevuD: bo w drukarce w arduino masz użyte firmware repertier lub marlin, a w tych firmware za obliczanie ruchu i sterowanie pinami by sterować driverami silników - odpowiada... oprogramowanie grbl, pisane w większości w asm (w rzeczywistości - to jest grbl obudowane tylko tymi "drukarkowymi głupotami" jak kontrola grzania itp)
@hrumque: ok przekonałeś mnie- przemyślałem to i raczej będe dostosowywał zwykłe sterowanie trzy-osiowe tylko g-cod przerobię.

i wgram na kartę SD - tak jak w drukarcę- i będą 5 programów do wyboru